Francúzsko ako druhá najľudnatejšia krajina Európskej únie má na Európu veľký vplyv, a dá sa povedať, že táto krajina je významná už niekoľko storočí. Teraz veľmi prekvapila v súvislosti s Ruskom.

Od februára 2022, kedy vojská Ruskej federácei vtrhli na Ukrajinu, kde zahájili “špeciálnu operáciu” sa dostala najväčšia krajina na planéte do izolácie od značnej časti sveta.

O to viac prekvapujúce je pozvanie Ruska Francúzskom na významnú udalosť.

„Pozvánka na oslavy, ktoré sa budú konať 6. júna v Normandii, má byť zaslaná ruskému veľvyslanectvu v Paríži. Putin sa zúčastnil osláv, kedy sa pripomínalo 70. výročie významnej historickej udalosti,“ informuje francúzske rádio Europe 1.

Organizátori osláv pripomenuli, že napriek súčasnej geopolitickej situácii by bolo ťažké sa bez prítomnosti Ruska zaobísť, aj keď sa vtedajší ZSSR vylodenia v Normandii 6. júna priamo nezúčastnil.

Pre informáciu, vylodenie v Normandii zahŕňa vyloďovaciu a súvisiacu výsadkovú operáciu v utorok 6. júna 1944 počas spojeneckej invázie do Normandie v rámci operácie Overlord počas druhej svetovej vojny. S kódovým označením operácie Neptún a často označovanej ako Deň D to bola najväčšia námorná invázia v histórii, ktorá výrazne prispela k víťazstvu spojeneckých vojsk nad tými nemeckými.

Každopádne, prezident Ruska Vladimír Putin pozvaný byť nemá a nie je známe, kto sa v prípade prijatia pozvánky za ruskú stranu zúčastní.

Zdroj: Europe 1 | Foto: X/Sevenoaks Events