Mnohí ľudia chodia do Poľska na nákupy, no napríklad aj na dovolenky, keďže často sú tam za porovnateľné ubytovacie zariadenia (a služby s nimi spojené) oveľa prívetivejšie ceny. A lyžiari si tam taktiež rozhodne vedia prísť na svoje.

Všetci dobre vieme, že lyžovanie je drahý šport, veď výbava stojí nemalé peniaze a ceny skipasov sú taktiež pomerne mastné. Portál Aktuality.sk informoval o tom, že na Kysuciach je aktuálne (možno aj kvôli poľskej konkurencii) otvorené len jedno lyžiarske stredisko – Veľká Rača.

Avšak zrejme sa veľmi netreba čudovať ľuďom, ktorí si vyberú na úkor tohoto veľkého strediska radšej ZwardońSki, Istebná Zagroń či Istebná Zlatý Grúň. Tie sa nachádzajú len pár kilometrov za slovenskou hranicou, a teda, len pár desiatok kilometrov od Veľkej Rače. A čo ceny?

Zoberme si príklad trojčlennej rodiny zo Žiliny, teda dvoch dospelých a jedno dieťa. V Snow paradise vo Veľkej Rači stojí celodenný lístok pre dospelého 41 eur, pre dieťa 28 eur (v e-shope 37 a 25). To znamená, že tieto tri lístky stoja 110, resp. 99 eur, skupinový lístok 2+1 je v predaji za 98 eur (v e-shope 91 eur). Do strediska to je zo Žiliny necelých 35 kilometrov a cca 40 minút cesty.

Do Zwardoňski je to 55 kilometrov a do Istebej 63 kilometrov, cesta trvá plus-minút hodinu, teda len o pár minút viac a na benzíne či nafte sa prevezie celkovo viac o cca 50 kilometrov, čo je v prevedení na peniaze v prípade vozidiel s nižšou spotrebou aj menej ako 5 eur.

Skipas pre trojčlennú rodinu ale vo všetkých prípadoch v Poľsku stojí v rozmedzí 60-70 eur, a teda, o viac ako 20 eur menej ako vo Veľkej Rači. Takže sa netreba čudovať, že obyvatelia nielen severnej časti nášho územia uprednostnia Poľsko, kde je dobrá dostupnosť a ani jazyková bariéra nie je práve problémová. A to sme spočítali len jeden deň.

Lyžovanie nikdy nebolo lacné: Ceny ale teraz TAKTO vzrástli!

Zdroj: Aktuality.sk | Foto: IG/snowparadise.velka.raca