Aktuálne sa o tejto téme síce veľmi nehovorí, no určite si spomeniete, ako niektorí politici navrhovali, aby v nedeľu boli zatvorené obchody. A preto sa dá očakávať, že takýto návrh sa skôr či neskôr vráti do diskusií.

My sme sa nielenže nad týmto návrhom sami zamysleli, ale zisťovali sme názory odborníkov, ktorí sa k tejto téme vyjadrovali v minulosti, veľmi dôležitá je v tomto ohľade analýza NBS zo začiatku tohoto roka, ktorú prezentoval aj web Aktuality.sk. Pozrime sa teda na dôvody, prečo to nie je dobrý nápad.

5 KRÁT PREČO BY NEMALI BYŤ V NEDEĽU ZATVORENÉ OBCHODY

1Primárny argument je diskutabilný

Najviac ľudí či politikov stotožňujúcich sa s názorom zatvorených obchodov v nedeľu spomína na minulosť (napr. pred rokom 1989) a hlása heslo “nedeľa patrí rodine”. Áno, samozrejme, je pekné mať čas na rodinu a možnosť stráviť v rodinnom kruhu nedeľný obed alebo stráviť deň spoločne na nejakom výlete. Avšak boli by skutočne rodiny v nedeľu spolu vďaka tomu, že by bol zatvorený obchod?

Totižto ten kto chce s niekým tráviť čas, tak na to nutne nepotrebuje práve nedeľu. Navyše, NBS zanalyzovala, že len 13% zamestnancov pracujúcich v nedeľu pracuje v obchode. A netreba dodávať, že zďaleka ani polovica ľudí nemá nedeľné zamestnanie a ak má, tak je zvyčajne v obchode maximálne každú druhú nedeľu.

Späť