Aktuálne sa o tejto téme síce veľmi nehovorí, no určite si spomeniete, ako niektorí politici navrhovali, aby v nedeľu boli zatvorené obchody. A preto sa dá očakávať, že takýto návrh sa skôr či neskôr vráti do diskusií.

My sme sa nielenže nad týmto návrhom sami zamysleli, ale zisťovali sme názory odborníkov, ktorí sa k tejto téme vyjadrovali v minulosti, veľmi dôležitá je v tomto ohľade analýza NBS zo začiatku tohoto roka, ktorú prezentoval aj web Aktuality.sk. Pozrime sa teda na dôvody, prečo to nie je dobrý nápad.

5 KRÁT PREČO BY NEMALI BYŤ V NEDEĽU ZATVORENÉ OBCHODY

2Jedna rodina spolu na úkor ďalších niekoľkých

Tento bod trošku nadväzuje na ten prvý. Predstavme si teda, že jeden z rodičov pracuje v obchode a získal by teda voľnú nedeľu. Tú chce stráviť so svojim partnerom (partnerkou) a deťmi, prípadne s ďalšími členmi rodiny. Táto užšia či širšia rodina sa teda rozhodne stráviť spoločne deň. Je spolu. Môžu byť doma, no môžu sa rozhodnúť stráviť peknú nedeľu niekde mimo domova.

Aké sú ich možnosti a čo to znamená pre ďalšie rodiny? Môžu ísť niekam do kina, divadla, na športového podujatie, zastaviť sa niekde v reštaurácii, využiť verejnú dopravu, ísť vlastnou dopravou, no s potrebou dotankovať vozidlo, môžu ísť do jaskyne, na hrad.

Čo sme tým chceli povedať? Že táto jedna rodina je síce spolu, no to sa nedá povedať o zamestnancoch tých divadiel, kín, športovcoch, kuchároch, čašníkoch, vodičoch autobusov, zamestnancoch čerpacích staníc, sprievodcoch, nehovoriac o zložkách policajných, zdravotníkoch, hasičoch a podobne. Tí zamestnanci vari nemajú rodiny a sú to nejaké umelo vytvorené bytosti?