V posledných mesiacoch sa kopí stále viac sťažností na prístup nemocníc a ich personálu k chorým pacientom, z ktorých niektorí, žiaľ, svoj boj prehrali. Nemocnice sa teraz rozhodli zareagovať na jednotlivé prípady nečakanou odpoveďou…

V poslednom období sa sťažnosti na nemocnice a prístup ich personálu k pacietnom neutešene kopia. V niektorých prípadoch sú pacienti nadmieru nespokojní s vybavením nemocníc, kým iných pobúrilo kruté zaobchádzanie či prístup lekárov a sestier k chorým. Nemocnice sa ale rozhodli zareagovať na aktuálne dianie a podali nečakanú odpoveď na jednotlivé prípady.

Nedávno vás zaskočil prípad školáčky Lenky († 9) z Banskej Štiavnice, ktorá zomrela po troch dňoch v nemocnici. Pacientku pri sťaženom dýchaní odmietla prísť zobrať sanitka a dievčatku v nemocnici začali zlyhávať životne dôležité orgány. Po hneve Slovákov podáva vysvetlenie hovorkyňa Operačného strediska záchrannej zdravotnej služby SR Alena Krčová: “Môžem potvrdiť, že operátor na tiesňovej linke v nedeľu (24.2.) prijal hovor, v ktorom volajúca žiadala pohotovosť pre dieťa. Operátor to v danom momente nevyhodnotil ako indikáciu na zásah záchrannej zdravotnej služby. Volajúcej navrhol alternatívny spôsob zabezpečenia zdravotnej starostlivosti – návštevu nemocnice v Žiari nad Hronom,” uvádza pre denník SME, čím potvrdzuje, že namiesto sanitky pacientke odporučili, aby si zašla do nemocnice sama. Ďalej uvádza, že nevidí súvislosť medzi nevyslaním záchranky a zhoršením zdravotného stavu dievčatka.

Ďalší prípad pobúril Slovensko len pred pár hodinami. Pani po operácii žalúdka a s rakovinou lymfatických uzlín ostala ležať dva dni na chodbe chirurgického oddelenia oproti vchodovým dverám. Aj k tejto neakceptovateľnej situácii sa vyjadrila pre Plusku manažérka komunikácie levickej nemocnice Lucia Kočková: “Vzniknutá situácia bola zapríčinená plným kapacitným stavom na chirurgickom oddelení. Vzhľadom na nevyhnutnosť bezprostrednej blízkosti a neustáleho dohľadu zdravotníckeho personálu nad stavom pacientky, vytvoril personál observačný priestor, priamo pred pracovňou sestier daného oddelenia. Ide o uzatvorenú časť chirurgického oddelenia, kde majú prístup iba personál nemocnice a najbližší príbuzní pacienta. Vzniknutý diskomfort pacientky a aspoň čiastočné zachovanie súkromia zabezpečil zdravotnícky personál prostredníctvom paravanu,” napísala so slovami, že ich mrzí, že situáciu rodina pacientky neriešila najprv s nimi. Nuž, aj toto je jeden z dôkazov, v akom stave sa naše zdravotníctvo v súčasnosti nachádza…

Pani leží po operácii dva dni na chodbe chirurgie

Zdroj: pluska.sk, sme.sk │ Foto: Facebook, Pixabay