Podľa výsledkov najnovšieho výskumu pacientov s Omicronom sa môžu potešiť aj nezaočkovaní. Podľa štúdie na vyše 11-tisíc pacientoch bolo ziataľ neoficiálne preukázané, že v prípade nákazy Omicronom u nezaočkovaných sa znížilo riziko vážneho priebehu ochorenia či hospitalizácie.

Aktuálna mutácia koronavírusu Omicron, ktorá sa pravdepodobne stane čoskoro dominantnou v populácii, je podľa vedeckých odhadov menej nebezpečná ako predchodcovia. Profesor Flegr dokonca uviedol, že Omicron môže teoreticky za istých okolností ukončiť celú pandémiu.

Zatiaľ nerecenzovaná štúdia pochádza z juhoafrického Národného inštitútu pre prenosné choroby (NICD), ktorej výsledky zverejnila Reuters. Podľa výskumu 11 600 pacientov z predošlých troch vĺn pandémie porovnaných s 5 100 pacientami nakazenými v momentálnej vlne, sa ukázalo, že u neočkovaných je menšia pravdepodobnosť vážneho priebehu, hospitalizácie a úmtia v porovnaní s predošlými mutáciami.

Predpokladá sa, že znížené riziko súvisí s imunitnou ochranou, ktorú mnoho ľudí získalo prekonaním ochorenia alebo očkovaním, no existuje aj možnosť, že Omicron je proste menej útočný. Organizácia WHO však na svojej stránke naďalej varuje, že Omicron je nebezpečný a obzvlášť pre tých nezaočkovaných.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Facebook! Nájdete ho >>>TU<<

Zdroj:  reuters.com │ Foto: Unsplash