Slovenská najvyššia hokejová súťaž napíše v sezóne 2024-25 svoje tridsiate druhé pokračovanie a to bude aj s určitou zmenou. Na tú veľká časť fanúšikov nezareagovala práve s nadšením. Čo sa udeje a aký je náš názor?

V sezóne 2024-25 bude mať základná časť Extraligy celkovo 54 kôl, pričom tímy budú rozdelené do dvoch konferencií (západnej a východnej). Kluby odohrajú po šesť duelov proti súperom z ich konferencie a štyri proti klubom z druhej konferencie. Čo sa nemení, je priamy zostup posledného tímu a práva na postup víťaza SHL do Extraligy 2025-26.

Vo východnej konferencii budú Košice, Poprad, Michalovce, Spišská Nová Ves, Žilina a Liptovský Mikuláš. V západnej bude Slovan, Trenčín, Nitra, Nové Zámky, Zvolen a Banská Bystrica.

NÁZOR | Čo sa týka tohoto formátu, oproti predošlej sezóne to veľká zmena nie je, skôr sa o nej informovalo trošku “zvláštne” a názov konferencie vzhľadom na to, že Slovensko nie je nejaké závratne veľké, vyznieva pre mnohých fanúšikov ako “vtip”. Avšak tí, ktorí už minulé sezóny sledovali Extraligu, vedia, že nadstavbové regionálne kolá nie sú novinkou. Akurát trebárs v minulej sezóne sa hralo 50 kôl, 44 “normálnych” a 6 “regionálnych”, teraz bude o 4 zápasy viac.

Jedna skutočnosť by ale z nášho pohľadu mohla byť diskutovaná. A to priamy zostup. Áno, na túto tému sa toho napísalo veľa a v zásade s ním nemáme problém. Nech jeden zostúpi a nech dostane jeden klub právo postúpiť. To oživenie súťaže je v poriadku.

Ale niekedy sa môže stať, že nejaký tím zostúpi kvôli tomu, že jeho konferencia bude oveľa silnejšia ako konferencia povedzme druhého najslabšieho celku. Napríklad pre nováčika zo Žiliny môže byť teraz problémom, že je vo východnej konferencii, kde je kvarteto Košice, Poprad, Michalovce, Spišská Nová Ves, a teda kluby, ktoré v minulej sezóne obsadili po základnej časti prvé štyri priečky. Áno, tento rok môže byť situácia celkom iná a keď si to kluby odhlasovali, tak im do toho nemôžeme “kecať”.

Ale možno by bolo na mieste uvažovať o tom, že by mohli hrať posledné dva celky sériu o záchránu, a to minimálne v prípade, ak by bol každý z inej konferencie (prípadne mať v tomto prípade mať knferenčé tabuľky ako v NHL a posledné celky by ju hrali bez ohľadu na “celkové” umiestnenie) alebo uvažovať skôr o nadstavbových častiach (1-6 a 7-12, príp. 1-4,5-8, 9-12), čo sa javí ako spravodlivejšie, keďže v našich pomeroch až na niekoľko málo derby nemožno hovoriť o nejakej “extra” regionálnej rivalite.

Zdroj: Hitky | Foto: IG/TIPOS Extraliga