Cestovanie s dieťaťom je fuška. Každý, kto má dieťa (deti), tak o tom vie svoje. Niekedy je to boj len do najbližšieho obchodného centra alebo pár kilometrov autom na návštevu k babke. Dovolenka je ďalší level. Potrebuje vaše dieťa nejaký doklad?

Možno to niekoho prekvapí a doposiaľ o tom nemal ani poňatia, no pravda je taká, že ak cestujete s dieťaťom do zahraničia, povinnosťou je mať preňho cestovný doklad – pas.

A možno ste to mnohí už porušili. „Veď predsa keď idem do Poľska či Česka (alebo niekde inde vrámci Európskej únie), prakticky nik nekontroluje na hraniciach doklady. A aj keby áno, tak predsa policajti vidia, že mám so sebou detské veci, prípadne rodný list dieťaťa, tak aký pas, preboha?“ – takto možno znie úvaha mnohých rodičov alebo ľudí, ktorí dieťa nemajú.

No, pravda je taká, že už od roku 2012 je osoba, ktorá so sebou vezie maloleté dieťa, povinná mať so sebou jeho cestovný pas. Aj keby malo to dieťa len pár týždňov či mesiacov.

Áno, je pravda, že časť policajtov (možno aj veľká časť) ho pri prípadnej kontrole neskontroluje, no ak náhodou áno a bude sa riadiť platnými nariadeniami a zákonmi, môžete sa dostať do poriadne nepríjemnej situácie. A vaše dieťa rovnako.

TOP 20 roku 2023: Tieto chlapčenské mená vyberajú najčastejšie rodičia!

Cestovný pas pre deti

V júni 2012 vstúpilo do platnosti Nariadenie EP a Rady (ES), ktoré vychádza zo zásady “jeden človek, jeden doklad,” čo znamená, že vlastný cestovný pas musí mať každé dieťa, bez ohľadu na vek (áno, aj mesačné bábätko, ktoré so sebou vezmete trebárs z Čadce do prvej dedinky v Poľsku).

Od júna 2012 sa tak nevykonávajú zápisy detí mladších ako 5 rokov do cestovného pasu rodiča a členské štáty EÚ majú povinnosť vydávať cestovné pasy už iba ako individuálne cestovné doklady. Pasy pre deti všetkých vekových kategórií majú slúžiť aj ako ochrana detí pred únosom a obchodovaním s nimi.

Ako dlho platí cestovný pas pre dieťa?

Cestovný pas sa vydáva občanovi:

  • staršiemu ako 16 rokov s platnosťou na 10 rokov;
  • mladšiemu ako 16 rokov s platnosťou na 5 rokov a
  • mladšiemu ako 6 rokov s platnosťou na 2 roky.

 

Mimochodom pozor, cena pasov bude vyššia!

Budete potrebovať cestovný pas? POZOR, čoskoro zdražie!

Zdroj: Rodinka.sk | Foto: Pixabay