Slovenská vláda spoločne s ďalšími krajinami Európskej únie zvažuje, akým spôsobom nahradiť prísun plynu. Keďže od Ruska sa po agresii na Ukrajine drvivá väčšina krajín plánuje odkloniť, je nutné nájsť postupne alternatívne a spoľahlivé zdroje.

Eduard Heger už v minulosti avizoval, že Slovensko začne hľadať iné zdroje plynu pre našu krajinu. V prieskume televízie Markíza je pritom 62 % opýtaných proti odpojeniu od ruského plynu, kým 25 % súhlasilo s postupným odpojením v priebehu najbližších rokov. Slovensko je však aktuálne závislé na Rusku na 85 %.

Ako môžeme nahradiť také množstvo plynu?

Ako informovala v správach televízia Markíza, urobili sme prvý krok k odstrihnutiu od východných dodávok. Slovenský plynárenský priemysel totiž podpísal zmluvu s novým dodávateľom, ktorým je Nórsko. Plyn by k nám mal prúdiť od júna buď cez Nemecko a Česko, alebo cez nový poľský plynovod. Novinku potvrdil aj hovorca SPP Ondrej Šebesta: „Tieto dodávky vedia pokryť približne tretinu spotreby našich zákazníkov,“ uviedol.

Keďže dodávky z Ruska na naše územie klesajú, vláda môže prípadný nedostatok plynu nahradiť aj dodávkami z iných krajín. V budúcnosti pritom môžeme rátať napríklad s plynom z USA či Perzského zálivu. Keďže treba brať v prípade vzdialených krajín do úvahy aj prepravné náklady, pre Európu bude zaujímavá ako dodávateľ aj Afrika.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Facebook! Nájdete ho >>>TU<<<

 

Zdroj: tvnoviny.sk │ Foto: Unsplash