Je rozhodnuté! Zatiaľ, čo 30. septembra 2023 sme sa dozvedeli, že k urnám prišlo až 68,51% voličov, tentokrát podľa očakávaní takéto číslo atakované nebolo. A to aj napriek tomu, že si časť ľudí uvedomuje, že voľby do europarlamentu sú v podstate podstatnejšie ako tie národné.

A ako dopadli? Neoficiálne výsledky, ktoré vyšli v nedeľu ráno, hovorili o víťazstve Progresívneho Slovenska pred SMERom a Republikou, ktorá mala zdolať HLAS-SD. Aká je realita?

Nech už neoficiálne výsledky prišli z akéhokoľvek zdroja, faktom je, že volebná účasť dosiahla 34,38%, čo znamená, že to bola najvyššia účasť v histórii europarlamentných volieb na Slovensku, veď k urnám došlo až viac než 1,5 milióna Slovákov.

Jej víťazom sa stalo skutočne Progresívne Slovensko so ziskom % hlasov, a teda, po prvýkrát v histórii ovládlo nejaké voľby. Dôvodom je zrejme skutočnosť, že väčšina súčasnej opozície u nás stavila práve na voľbu tohoto subjektu, ktorý mal kvalitnú kampaň na sociálnych sieťach a zrejme najviac sa v súvislosti s týmito voľbami prezentoval.

S tým súvisí aj volebný úspech Republiky, ktorá je síce názorovo odlišná, no rovnako žiadala a motivovala voličov, aby prišli k urnám, keďže tieto voľby môžu byť zásadné pre budúcnosť Európskej únie a jej názorového smerovania.

VÝSLEDKY

VOLEBNÁ ÚČASŤ – 34,38%

PROGRESÍVNE SLOVENSKO – 27,81%

SMER-SD – 24,76%

REPUBLIKA – 12,53%

HLAS-SD – 7,18%

KDH – 7,14%

MANDÁTY

PROGRESÍVNE SLOVENSKO – 6

SMER-SD – 5

REPUBLIKA – 2

HLAS-SD – 1

KDH – 1

PS vs. SMER-SD: V ktorých krajoch vyhrali tieto politické strany?

Ostatné strany či subjkty nezískali ani 5% hlasov, najbližšie sa k tejto hranici dostalo SaS (4,92%), následne Demokrati a Aliancia, zatiaľ čo trebárs SNS nezískalo ani 2%.

Najviac hlasov, viac ako 290 tisíc, získal Ľudovít Ódor, líder kandidátky Progresívneho Slovenska. Za SMER-SD kraľoval Ľuboš Blaha, v Republike Milan Uhrík.

Výhra prehrou? Ľuboš Blaha posiela “odkaz” Progresívnemu Slovensku!

Zdroj: volbysr.sk | Foto: IG/uhrik_milan, IG/michalsimecka