Štvrtá vláda Róberta Fica sotva začala svoje štvorročné obdobie a už sú proti nej protesty. Obzvlášť kvôli avizovanému zrušeniu Úradu špeciálnej prokuratúry. V krajských mestách boli v uliciach tisíce ľudí. Podľa odborníkov je to ale málo.

Hovorí sa, že v uliciach Bratislavy sa podľa odhadov zúčastnilo protestov okolo 20 tisíc ľudí, v menších počtoch sa konali aj v ďalších krajských mestách.

Avšak aj keby bolo v uliciach v súčte povedzme 40 tisíc ľudí, je to menej ako jedno percento obyvateľov. Menšie počty neboli na námestiach ani keď sa protestovalo proti Igorovi Matovičovi. Avšak akú silu má menej ako percento ľudí? Nemožno tvrdiť, že všetci ostatní súhlasia, no zrejme ich táto téma až tak nezaujíma, aby ich prinútila sa obliecť a pridať sa k protestujúcim.

Každopádne, je veľmi zaujímavé, aký postreh v minulosti vyjadrila politologička z Harvardovej univerzity Erica Chenoweth. Tá mala skúmať detaily stoviek demonštrácií, ktoré sa uskutočnili behom 20. storočia a došla k nasledovnému záveru.

„Väčšiu, až dvojnásobnú, šancu mali vždy na úspech tie, ktoré nesprevádzalo násilie,“ povedala a tiež sformulovala tzv. pravidlo 3,5 percenta. Politologička zistila, že ak sa v niektorej krajine do nenásilných protestov zapojilo aspoň 3,5 percenta populácie, boli vždy úspešné.

Ani 3,5 percenta taktiež na prvý pohľad nie je veľa, no v slovenských reáliach by to znamenalo cca 190 tisíc ľudí v uliciach. A oproti tomu je dvadsať či tridsať tisíc stále veľmi málo.

Predvolebný prieskum: Pellegriniho suverenita je už preč!

Zdroj: Aktuality | Foto: IG/robert.fico, Depositphotos