Nebezpečné osýpky sa vrátili späť. V minulosti ohrozovali najmä ľudí v okresoch Michalovce a Sobrance, no najnovšie sa začali rozmáhať v novom okrese. Najväčší výskyt pritom hygienici zaznamenali na jedinej ulici.

V minulosti sa osýpky rozmohli najmä v okresoch Michalovce a Sobrance, kde museli dokonca zakázať organizovanie verejných podujatí, aby ochránili svoje obyvateľstvo. V týchto okresoch je ale aktuálne nebezpečné ochorenie na ústupe, no presunulo sa do okresu Trebišov.

Úrad verejného zdravotníctva SR zaznamenal 19 prípadov ochorenia na osýpky, z toho 18 prípadov v meste Sečovce a jeden prípad v obci Hrčeľ. Podľa hlavného hygienika SR Jána Mikasa je pritom väčšina ochorení zaznamenaná u detí do jedného roka, ktoré ešte nemohli byť proti osýpkam očkované. Počet prípadov pritom začal stúpať približne v októbri a regionálny Úrad verejného zdravotníctva v Trebišove začal okamžite vykonávať epidemiologické vyšetrenia a u 400 osôb nariadil protiepidemické opatrenia.

Opatrenia sa pritom majú týkať predovšetkým komunity obyvateľov na Novej ulici v Sečovciach. V spomínanej lokalite RÚVZ so sídlom v Trebišove nariadil opatrenia aj pre školské kolektívy, ktoré zahŕňajú dezinfekciu prostredia, zákaz organizovania a zúčasťňovania sa na podujatiach, ako aj zákaz prijímať do školských a predškolských kolektívov vnímavé deti.

Zdroj: tvnoviny.sk │ Foto: Tv Markíza