Pred pár mesiacmi sme tu mali predčasné parlamentné voľby, teraz nás čakajú tie prezidentské. Sme demokratickou krajinou a aj voľby sú demokratické. Každý, kto splní podmienky stanovené zákonom, môže kandidovať či voliť. Hoci nikdy tá situácia nebola ružová, aktuálne sme v totálnej kríze. Použili by sme aj iné slovo, ale kríza nie je vulgarizmus.

NÁZOR REDAKTORAV tomto názore nebude ukazované prstom na žiadneho vinníka tak, ako to mnohí robia. Vinníkmi sú prakticky všetci, ktorí sa nesnažia pozerať na skutočnosti s otvorenými očami a objektívne. Žiaľ, tých je pramálo.

Určite každý počul frázu “zlatá stredná cesta”. A dnes by sa mal každý nad jej významom zamyslieť. Práve to je asi jediná možnosť, aby sa naša spoločnosť dostala do módu, ktorý sa nevyznačuje extrémizmom.

Veľé percento ľudí dnes akoby u nás (a vlastne nie iba na Slovensku) žilo v jednom a ďalšie veľké percento v druhom svete. A tie svety sú diametrálne odlišné. Všetko majú, samozrejme, na svedomí aj mediálne skupiny, ktoré majú svojich favoritov a toto prenášajú aj na ľudí.

Málokto je schopný sa triezvo zamyslieť a aspoň občas uznať, že aj ten, ktorého nemá rád, má niekedy pravdu. Vo svete futbalu sa po rokoch dohadovania dokázali fanúšikovia viac menej zjednotiť v tom, že Messi i Ronaldo boli celé roky fantastickí, hoci ich herné prejavy boli odlišné a celé kariéry boli veľkými rivalmi. Také niečo chýba u nás v politickej scéne.

Akonáhle niekto povie, že trebárs “Fico má pravdu v tom, že …”, automaticky je zaškatuľkovaný ako “rusofil”. Ak niekto povie, niečo, čo je hodnotovo blízke Európskej únii, okamžite je zaškatuľkovaný ako “liberálny extrémista alebo prozápadný agent”.

Len málokto sa skutočne snaží pozerať na dianie, udalosti, bez predsudkov. Prečo by nemohol mať v niečom pravdu Fico, v niečom Šimečka, v ďalšom Kotleba, v inom Pellegrini, Sulík či Matovič? A zároveň nikto z nich nie je neomylný a nie je nikde napísané, že nemožno dať za pravdu vždy niekomu z nich.

Prečo vlastne stále viac ľudí nedokáže slušne diskutovať a argumentovať, prečo sa nehľadajú kompromisy, prečo sa všetko hrotí do toho či onoho extrému? Skončí to niekedy? Snáď…

Opitý či triezvy? Každopádne Andrej Danko pripravuje žaloby na … !

Zdroj: Hitky | Foto: Depositphotos