Po doriešení niekoľkoročného sporu s majiteľkou spievajúceho domu v Štúrove už našiel svoje riešenie aj neprispôsobivý rómsky dom v Malackách na slávnej Družstevnej ulici, kde musel svojich susedov trpieť Oskar Dobrovodský až 10 rokov.

Družstevná ulica v Malackách sa stala pred desiatimi rokmi nočnou morou pre miestnych obyvateľov, no najmä pre rodinu Oskara Dobrovodského, ktorý bol priamym susedom početnej rómskej rodiny. Tá sa do priľahého domu presťahovala z Gajarov. Od roku 2008 prežívali dennodenný teror, smrad, špinu a vyhrážanie sa od neprispôsobivých susedov.

Aj keď sa zdalo, že situácia je bezvýchodisková a skončí odsťahovaním Dobrovodského alebo násilným konfliktom, napokon sa všetko podarilo vyriešiť dohodou s mestom. Primátor Juraj Říha sa s rodinou dohodol, že postupne opustia príbytok, a tak sa aj stalo. Z pôvodného počtu 40 ľudí sa každým rokom odsťahovala jedna rodina, až tu napokon neostal nik. Odsťahovaným pritom mesto ponúklo náhradné riešenie a kým dve rodiny dostali nájomné bývanie nižšieho štandardu, ďalší obdržali nájom na pozemok s pravidelnou kontrolou sociálnych úradov.

Aj oni však majú svoje povinnosti: “Voči mestu nesmú mať dlhy, musia pracovať a ich deti musia riadne chodiť do školy. Posledná z rodín musela opustiť dom bez náhrady,” objasňuje pre Topky. Schátraný dom plný špiny, výkalov a odpadu už odkúpila nová majiteľka, ktorá je nútená na vlastné náklady bordel odstrániť. Vynesenie smetí a vykopanie zeme, ktorá bude nahradená novou, má pritom stáť približne 8-tisíc eur.

Rodiny, ktoré spôsobili Dobrovodskému za 10 rokov konfliktov obrovskú psychickú ujmu, sú teda konečne preč a opäť môžu pokojne spávať. Ako ale sám dodáva, tie stratené roky života mu už nikto nevráti a navyše je presvedčený, že smradľavé splodiny spaľovania spôsobili jeho otcovi rakovinu pľúc. Je však šťastný, že sa dožil tohto dňa: “Po dlhých 10 rokoch hrozného života náš dlhoročný sen sa stal skutočnosťou. Je to neopísateľný pocit zbavenia sa tej hroznej ťažoby, nočnej mory, neznalý človek to nepochopí, to sa musí zažiť a prežiť. Začíname novú etapu života, už nemusíme dýchať toxický, štipľavý dym, smradľavé ľudské výkaly pri našom dome, dennodenné škriekanie, vyrevovanie,” uľavuje si človek, ktorý si s Rómami zažil svoje.

Zdroj: topky.sk │ Foto: YouTube, Facebook