Martina ŠImkovičová sa stala ministerkou kultúry SR vo 4. vláde Róberta Fica, no takmer okamžite čelí odvolaniu. Jej kroky majú byť nevhodné z viacerých príčin a počet podpisov online petície rastie ako lavína.

Aktuálne (vo štvrtok okolo obeda) mala byť petícia podpísaná už približne 85 tisíc ľuďmi a je reálne, že čoskoro prelomí 100-tisícovú kranicu,.

Otvorenú výzvu za jej odstúpenie z postu ministerky kultúry podpísalo za dva dni od jej spustenia viac ako 85 tisíc osôb a ich počet stále rastie. Ľudí, ktorí žiadajú odstúpenie ministerky už tri mesiace po jej nástupe do funkcie je trojnásobne viac ako tých, ktorí ju volili,“ argumentujú signatárky.

Šimkovičová podľa iniciátorov a iniciátoriek výzvy vytvára falošné rozpory medzi tzv. „tradičnou“ a „súčasnou“ kultúrou, čím sa vraj snaží prekryť vlastnú neschopnosť riešiť systémové problémy rezortu, ktorý je dlhodobo podfinancovaný.

Šimkovičovej vytýka časť odbornej verejnosti i mnohí občania nielen jej postoje, ale aj autoritárske praktiky a zatváranie očí pred súčasným inkluzívnym trendom. Rovnako tak vraj mala zlúčiť niektoré fondy bez diskusie so širšou odbornou verejnosťou.

Každopádne, mnohí občania ale rozhodne nezabudli na to, ako v roku 2021 (ne)dopadla petícia za predčasné voľby, ktorú malo podpísať vtedy cez pol milióna ľudí. Rovnako tak mnohí zástancovia z radov voličov súčasnej koalície predpokladajú, že Martina Šimkovičová je v nemilosti opozície a jej voličov, pretože ju považujú za člena tzv. dezinformačnej scény, a teda, že jej niektoré názory nie sú “správne” podľa ich vnímania.

Zdroj: Aktuality.sk | Foto: IG/ministerstvo_kultury.sk