Príslušníci Policajného zboru budú čoskoro disponovať novinkou, ktorá je súčasťou pilotného projektu ministerstva vnútra. Služobné zákroky tak budú oficiálne pod kontrolou a v mnohých prípadoch by mali ujasniť udalosti, ktoré môžu dostať do problémov občanov i mužov zákona.

Ministerstvo vnútra plánuje v najbližších mesiacoch zakúpiť 192 telových kamier pre policajtov vrátane príslušenstva. Súčasťou nákupu bude aj IT technika na uloženie záznamov z kamier do informačných systémov rezortu vnútra. Muži zákona by si mali nasadiť kamery ešte tento rok.

Novú techniku má zo začiatku používať poriadková a dopravná polícia, no aj príslušníci hraničnej a cudzineckej polície. Kamery majú zachytiť predovšetkým služobné zákroky. ,,Takáto forma dokumentovania činnosti policajtov má veľmi silný protikorupčný dosah. Na druhej strane je dôležitá aj pre ochranu policajtov, pretože ich zákroky môžu byť následne spochybnené nielen pre formu, akou prebehli, ale napríklad aj pre nečinnosť,” vysvetlil tlačový odbor ministerstva vnútra.

Úrad pre verejné obstarávanie spustil súťaž na kamerové systémy už v decembri 2021, no napokon musela byť zrušená. Mala totiž obsahovať výrazné deficity v transparentnosti a hospodárnosti. Nákup telových kamier tak musí byť uskutočnený znova, pričom celý proces potrvá minimálne štyri mesiace.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Facebook! Nájdete ho >>>TU<<<

Zdroj: TA3 | Foto: FB/Polícia SR, Polícia SR-Bratislavský kraj