V parlamente to opäť raz vrie. Poslanci si skočili do vlasov kvôli nečakanému zvyšovaniu poslaneckých platov o rozprávkovú sumičku 1 500 eur. Padať mali vulgarizmy najhrubšieho zrna, no zdá sa, že peňaženky politikov sa napriek tomu naplnia. 

Poslanci si plánujú zvyšovať platy o krásnu sumičku 1 500 eur mesačne. Tento návrh padol síce dávnejšie, no Igor Matovič, ako aj viaceré opozičné strany, sa voči tomuto plánovanému kroku ostro ohradili. Na poslednom zasadnutí Národnej rady v stredu navrhol podpredseda Andrej Hrnčiar, aby sa Matovičov nedorokovaný bod programu riešil ako posledný v termíne 18. júna 2019.

Hrnčiar to odôvodnil tým, že Matovič si ako jediný vyberá, kedy chce predložiť svoj návrh zákona. Po týchto slovách sa Matovič postavil a išiel Hrnčiarovi čosi od srdca povedať. Poslanec OĽaNO dokonca prezradil, že ho mal podpredseda častovať vulgarizmom: “K.K.T” To je slovo, ktoré mi práve verejne (budú to mať určite kamery) povedal Bugárov podpredseda parlamentu Andrej Hrnčiar. Predtým dal návrh, aby mi zakázali ďalej vystupovať s mojim návrhom, aby sa platy poslancov vrátili do pôvodnej výšky, t.j. znížili sa o 1 500 eur. Zároveň navrhol, aby som v ňom mohol pokračovať až ako posledný (!) bod júnovej (!) schôdze. Neuveriteľné, kam siaha ich bohorovná arogancia. Bezcharakterne si sami sebe zvýšia platy a keď im chcem pomôcť nájsť svedomie, napľujú ľuďom opäť do tváre,” rozohnil sa poslanec.

Hrnčiar však tvrdí, že práve Matovič urážal jeho: “V súlade s rokovacím poriadkom som navrhol, že tento bod prerokujeme na nasledujúcej schôdzi. Poslanci to s potleskom schválili, a Matovičova reakcia bola obvyklá – prišiel ku mne a začal ma urážať,” bráni sa. Za návrh Hrnčiara o odložení rokovania bodu pritom hlasoval Smer, SNS, Most-Híd, Šimkovičová, Holúbek a Marček, kým za Matoviča sa postavila strana OĽaNO, SaS a Sme rodina. Hlasovania sa zdržala väčšina strany ĽSNS a návrh tak prešiel. Matovič však v schôdzi pokračoval aj po odchode mnohých poslancov zo sály a svoje slová predniesol napriek ich odmietnutiu.

Takto sa Matovič postavil proti zvyšovaniu platov poslancov o 1500 eur

Matovičovo vystúpenie po ukončení schôdze NR SR

Zdroj │ Foto: Facebook/Igor Matovic, YouTube/Braňo Závodský Naživo, Marek Gábrik Blog