Vakcinácia sa vďaka dezinformačným webom, ako aj tzv. biomatkám, ktoré vidia v očkovaní vedľajšie účinky a trvalé zdravotné následky, stala kontroverznou témou v Čechách aj na Slovensku. Vedcom sa ale podarilo podať definitívny dôkaz o tom, či je medzi vakcínami a autizmom u detí naozaj nejaká spojitosť.
Vakcinácia detí strašila v posledných rokoch mnohé mamičky, pričom niektoré dokonca podľahli trendu tzv. biomatiek a svoje deti očkovať z princípu odmietali. To sa podpísalo, okrem iného, aj na tom, že niektoré ochorenia z minulosti sú opäť na vzostupe. Vláda dokonca uvažuje nad zákonom, ktorý by nezaočkované deti odmietal prijať do školských a predškolských zariadení.
Vedci z Dánska a Ameriky sa ale rozhodli, že tieto špekulácie raz a navždy ukončia a urobili obrovskú štúdiu na vyše 650-tisíc deťoch, ktoré po zaočkovaní pozorovali celých desať rokov. Dospeli napokon k záveru, že vakcína proti osýpkam, mumpsu a rubeole (MMR) jednoznačne nezvyšuje riziko autizmu u detí. K výsledku sa dopracovali po porovnávaní zaočkovaných a nezaočkovaných detí s autizmom, pričom neboli nájdené žiadne rozdiely.
Vedci zároveň upozornili aj na to, že podobné štúdie už existujú a kým tá ich bola prevedená na státisícoch detí, štúdia z roku 1998, ktorá potvrdzuje spojenie autizmu a vakcín, na ktorú sa biomatky odvolávajú, skúmala len 12 detí. Po tejto štúdií dokonca autor článku prišiel o oprávnenie vykonávať lekársku prax.
Zdroj: sme.sk │ Foto: Pixabay