Magazín Forbes zverejnil mená najbohatších Slovákov aj s ich odhadovaným majetkom. Okrem stálic sa v zozname objavili aj nováčikovia. 

[sociallocker]Magazín Forbes zverejnil zoznam najbohatších Slovákov. Niektoré známe mená nikoho neprekvapia, no v zozname sa objavili aj nové tváre. Najväčšou novinkou je to, že máme prvého milardára, ktorý žije na Slovensku.

1. Andrej Babiš – 62 rokov (AGROFERT HOLDING)

Pôvodom Slovák žijúci v Česku. Od roku 2014 je ministrom financií v Českej republike, podpredsedom vlády a šéfom politického hnutia ANO. Jeho hlavné príjmy pochádzajú z podnikania v oblasti zdravotníctva, poľnohospodárstva, chémie a potravinárstva. Na prvé miesto v rebríčku sa vyšplhal majetkom v sume 2,59 miliardy eur. 

Andrej Babiš je stálicou v rebríčku najbohatších Slovákov

2. Ivan Chrenko – 49 rokov (HB REAVIS)

Prvý miliardár v rebríčku žijúci na Slovensku. Je developér, peniaze mu zarobila developérska spoločnosť HB REAVIS, ktorá sa zameriava najmä na business centrá. Na Slovensku stojí táto firma za projektami ako Apollo Business Center v Bratislave, Aupark v Piešťanoch, v Žiline, Bratislave, v Košiciach a iné. Vlastní majetok vo výške 1,02 miliardy eur. 

3. Jaroslav Haščák – 47 rokov (PENTA INVESTMENTS)

Podnikateľ, ktorý patrí do známej skupiny Penta. Jeho meno bolo spájané s kauzou Gorila. Penta sa realizuje takmer vo všetkých sektoroch. Vlastní napríklad poisťovňu Dôvera, lekáreň Dr.Max, viaceré nemocnice, medicínske centrá ProCare, mäsiarstvá, vydavateľstvá News and Media Holding (Plus 1 deň, Trend…) a Petitt Press (SME), Prima banku. Realizuje sa aj v oblasti stavebníctva. Majetok Jaroslava Haščáka sa pohybuje v sume 630 miliónov eur.

4. Milan Fiľo – 49 rokov (ECO INVEST)

Podniká v papiernictve, potravinárstve a developerstve. Najväčšie zisky mu prinieslo podnikanie v oblasti papiernictva a celulózy. Jeho majetok je vo výške 600 miliónov eur. 

5. – 6. Tomáš Chrenek – 53 rokov (MORAVIA STEEL/TŘINECKÉ ŽELEZÁRNY, AGEL)

Vlastník firmy Moravia Steel žije v Prahe. Podniká v hutníctve, priemysle a zdravotníctve. Má majetok v sume 590 miliónov eur. 

5. – 6. Miroslav Trnka – 55 rokov (ESET)

Spoluzakladateľ, dlhoročný riaditeľ a dnes konateľ antivírusovej firmy ESET. Suma jeho majetku je vo výške 590 miliónov eur.

 7. – 8. Peter Paško – 60 rokov (ESET)

Je tiež spoluzakladateľom firmy ESET. Má majetok vo výške 570 miliónov eur. 

7. – 8. Rudolf Hrubý – 62 rokov (ESET)

Ďalší spoluzakladateľ ESETU, spolu s Trnkom a Paškom. Jeho majetok má hodnotu 570 miliónov eur. 

9. Jozef a Patrik Tkáčovci – 66 rokov a 43 rokov (J&T FINANCE GROUP)

Otec so synom a vlastníci firmy J&T FINANCE GROUP. Ich firma sa zaoberá najmä finančníctvom a bankovníctvom. V názve firmy pochádza “tí” z ich priezviska. Majú majetok vo výške 520 miliónov eur. 

10. Ivan Jakabovič – 44 rokov (J&T FINANCE GROUP)

Rebríček desiatich najbohatších Slovákov uzatvára Jakabovič. Vlastní podiel v J&T FINANCE GROUP. “Džej” v názve firmy pochádza z jeho priezviska. Má majetok v sume 500 miliónov eur. 

Miesto 11. až 25.

Na jedenástom až štrnástom mieste sa umiestnili Evžen Balko (46), Mária Blašková (47) s rodinou, Martin Kúšik (47) a Ján Moder (58) s majetkom 430 miliónov eur.

Evžen Balko (TŘINECKÉ ŽELEZÁRNY, MINERFIN) podniká v hutníctve a obchode. Zaujímavosťou je, že len osemnásťročnú Dominiku Cibulkovú podporil práve on.

Mária Blašková (TŘINECKÉ ŽELEZÁRNY, MINERFIN), jediná žena, ktorá sa dostala do zoznamu najbohatších Slovákov.

Martin Kúšik (ODYSSEY44, EX-PENTA INVESTMENTS) je bývalý spolumajiteľ Penty.

Ján Moder (TŘINECKÉ ŽELEZÁRNY, MINERFIN) vedie firmu TŘINECKÉ ŽELEZÁRNY.

Na pätnástom až šestnástom mieste skončili Richard Marko (43) a Maroš Grund (43) s majetkom 310 miliónov eur. Obaja sú spolumajitelia firmy ESET.

Sedemnáste miesto v rebríčku obsadil Anton Zajac (59) s majetkom 230 miliónov eur. Je ďalším spolumajiteľom firmy ESET.

Na osemnástom mieste sa umiestnili dedičia Viliama Pančíka s majetkom 200 miliónov eur. Viliam Pančík, ktorý zomrel v septembri bol spoluvlastníkom fimy HB Reavis.

Na devätnástom mieste skončil Ivan Komtrík (57) s majetkom 160 miliónov eur. Je majiteľom firmy Grafobal Group. Podniká v oblastiach ako development, obchod, tlačiarne. Majiteľ futbalového klubu Slovan Bratislava. Je exmanžel moderátorky Adriany Kmotríkovej.

Na dvadsiatom mieste sa umiestnil Jozef Oravkin (48) s majetkom 130 miliónov eur. Patrí do skupiny Penta.

21. priečku v zozname obsadil Slavomír Hatina (69) s majetkom 120 miliónov eur. Podniká v oblasti petrochémia či energetiky. Je bývalým generálnym riaditeľom Slovnaftu. Jeho syn tvorí pár s modelkou Denisou Mendrejovou.

Na 22. a 23. priečke skončil Alexej Beljajev (60) a Michal Lazar (59) s majetkom 100 miliónov eur. Podnikajú v oblasti strojárstva. Vlastnia firmu Optifin Invest.

Na 24. mieste sa umiestnil Vladimír Poór (58) s majetkom 90 miliónov eur. Je majiteľom železiarskej firmy železiarskej firmy ŽOS Trnava a vlastní futbalový klub Spartak Trnava.

Rebríček 25.najbohatších Slovákov podľa magazínu Forbes uzatvára Jozef Antošík (59) s majetkom 80 miliónov eur. Podniká v papiernictve a potravinárstve (TENTO, METSA TISSUE, RYBA ŽILINA). Vlastní futbalový klub MŠK Žilina.

Zdroj: tvnoviny.sk, Forbes | Foto: commons.wikimedia.org, flickr.com
[/sociallocker]