Od druhej decembrovej nedele sa každoročne mení grafikon vlakovej dopravy. Tento rok to vyšlo na 11. december. Na sieti ŽSR nám pribudnú i nové vlaky a nové spojenie ponúka aj stále obľúbenejší súkromný dopravca Regio Jet.

[sociallocker]Tohtoročný grafikon opäť ponúka predovšetkým drobné zmeny, akými sú časové posuny regionálnych vlakov o pár minút, niekoľko spojov je vynechaných, prípadne naopak pridaných.

Staronovými sa v novom grafikone stali IC vlaky, ktorých Železničná spoločnosť Slovensko nasadila dva páry. Z Bratislavy do Košíc budú jazdiť o 9.47 a 15.47, z Košíc do Bratislavy o 9.31 a 15.31. Svojich 445 kilometrov absolvujú za štyri hodiny a štyridsaťdva minút. Zastavovať budú v staniciach Trnava, Žilina, Poprad-Tatry a Kysak.

Novinkou v grafikone bude nové vlakové spojenie spoločnosti RegioJet. RJ doteraz jazdil na Slovensku po tratiach Bratislava – Košice (a späť) a Zvolen – Žilina – Praha (a späť). Novým spojením bude Bratislava Nové Mesto – Praha hlavní nádraží (a späť). Z Bratislavy budú vlaky spoločnosti RJ vyrážať o 5.31 a o 14.56. Do Prahy prídu o 9.42 a 19.42. Z Prahy do Bratislavy budú vlaky jazdiť o 7.19 a 15.19, čas príjazdu bude 11.12 a 19.12. Vlaky budú zastavovať v staniciach Bratislava hl. stanica, Kúty, Břeclav, Brno, Česká Třebová, Ústí nad Orlicí a Pardubice. Cena sa pohybuje od 14,20€.

O pár minút boli posunuté aj medzinárodné vlaky Ex/EC zo Žiliny cez Púchov do Prahy (a späť), no prípoje v Púchove sú katastrofálne, keďže osobné vlaky jazdiace po trati Nové Mesto nad Váhom – Žilina neboli tejto zmene prispôsobené a cestujúcim spôsobia komplikácie.

Tak či onak, dobré je pozrieť si všetky vlaky, ktorými jazdíte pravidelne, pretože v školách a v práci nikoho veľmi nezaujíma to, že vám ujde vlak.

Foto: Facebook
[/sociallocker]