Celoplošné testovanie na koronavírus vyvolalo množstvo otázok zo strany politikov, odborníkov i občanov. Organizácia najväčšej operácie v histórií Slovenska s názvom ,,spoločná zodpovednosť“ je poverená Ozbrojenými silami SR. Ministerstvo obrany konečne zverejnilo základný plán pri testovaní.

Celonárodné testovanie počas dvoch víkendov na prelome októbra a novembra je najväčšou logistikou operáciou v dejinách krajiny, pričom doposiaľ nie je známe, či bude účasť povinná alebo dobrovoľná. Vláda je presvedčená, že táto možnosť, kedy sa môžu odhaliť aj desaťtisíce nakazených, je lepšia ako úplné uzavretie ekonomiky, tzv. lockdown.

Hlavné testovanie sa uskutoční od 30. októbra do 1. novembra a následne od 6. do 8. novembra. Ministerstvo obrany upozorňuje občanov, že antigénové testy budú vykonávať ľudia so zdravotníckym vzdelaním a nie vojaci. Testovaná osoba po príchode na miesto podpíše niekoľko formulárov, ktoré sú vytvorené v zmysle zákona a následne jej bude vykonaný výter z nosohltana.

Po teste bude presunutá do priestoru, kde počká 15 až 30 minút na výsledok. Ak bude negatívny, dostane o tom potvrdenie. V prípade, ak bude testovaný občan pozitívny, priamo na mieste bude informovaný o povinnosti podstúpiť domácu karanténu. Ľudia budú chodiť na testovanie podľa abecedy v konkrétnych hodinách. ,,Jednotlivé odberné miesta budú podľa spresnení hygienikov vybavené všetkými potrebnými dezinfekčnými prostriedkami a osobnými ochrannými prostriedkami,“ uvádza rezort obrany na oficiálnej stránke.

Úvodná fáza testovania má pritom prebehnúť už tento víkend v najkritickejších okresoch Námestovo, Dolný Kubín, Tvrdošín a Bardejov. Odberné tímy by mali byť vyslané aj k občanom, ktorí sú imobilní. Slováci sa taktiež nemusia nechať testovať iba v mieste trvalého bydliska, no môžu navštíviť najbližšie odberné miesto.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Instagram HITKY_SK plný pikošiek! Nájdete ho >>>TU<<<

Zdroj: mosr.sk  |  Foto: FB/Na telo s Michalom Kovačičom, Ministerstvo zdravotníctva SR, Pixabay, YT/Televízia Markíza