Zuzana Čaputová sa opakovane nechala počuť, že Slovensko, rovnako ako iné západné krajiny, bude aj naďalej pomáhať vojnou zmietanej Ukrajine. Naša pomoc východným susedom je predovšetkým humanitárna, pričom k dnešnému dňu prešlo slovensko-ukrajinskými hranicami vyše štvrť milióna utečencov. 

Prezidentka SR prijala pred pár dňami pozvanie do diskusie s názvom Láska, pravda, chlieb a soľ. Stretnutie zorganizovala nezávislá občianska iniciatíva Zastavme ich bratia spolu s Činohrou SND. So Zuzanou Čaputovou zavítal do diskusie aj publicista Martin Milan Šimečka a vikár provinciála Saleziánov don Peter Jacko SDB, pričom moderátorsky sprevádzala večerom Zuzana Wienk.

Prezidentka Čaputová sa vyjadrila k prebiehajúcej vojne na Ukrajine a vyjadrila dôveru v to, že Slovensko je ako krajina v bezpečí. Zároveň dúfa, že agresia z ruskej strany sa čoskoro vyčerpá a konflikt by tak mohol dospieť ku koncu. Prezidentka tiež súhlasí s vyjadrením, že na Ukrajine dochádza ku genocíde obyvateľov a viaceré obvinenia už boli potvrdené medzinárodným súdom.
Čaputová považuje boj Ukrajiny za spravodlivý, keďže si bráni svoje napadnuté územie. Obáva sa však, čo by mohlo nastať v prípade obsadenia našich susedov: “Ak by Ukrajina padla, Rusko by bolo náš bezprostredný sused a nemáme žiadnu garanciu toho, kde sa zastaví,” uviedla. Vyjadrila sa tiež k svojej ubúdajúcej dôveryhodnosti medzi občanmi, ktorá za posledné mesiace klesla o desať percent na 42 %. Hlava štátu sa však nevzdáva: “Často mám pocit, že v komunikácii postupujeme akoby s istou intelektuálnou nadradenosťou. Akoby „my vieme, čo je pre vás dobré, a vy si zvyknite“. A to je strašne nefér. A pokiaľ nebudeme každodenne podstupovať tú snahu o vysvetlenie, o uchádzanie sa o dôveru, tak to sme sa vopred vzdali a prehrávame my.” 

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Facebook! Nájdete ho >>>TU<<

Zdroj │ Foto: FB/Zastavme ich bratia