Prezidentka SR Zuzana Čaputová sa vyjadrila k vojnovej situácii na Ukrajine. Ako hlava štátu odobrila humanitárnu pomoc pre vojnových utečencov, no aj zasielanie vojnového materiálu našim východným susedom. Vyjadrila tiež, čo je v záujme Slovenska. 

Zuzana Čaputová, ktorá nedávno telefonovala s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenskym, pred pár hodinami vyjadrila svoj postoj k vojne u našich východných susedov, pričom pre nich aj naďalej podporuje humanitárnu pomoc.

Civilizovaný svet má jasno v tom, kto koho napadol, kto vedie vojnu, kto pácha vojnové zločiny a porušuje medzinárodné právo. 141 krajín OSN odsúdilo ruskú agresiu voči Ukrajine a žiadajú Rusko o stiahnutie svojich vojsk. Pomoc Ukrajine je pomocou nevinným trpiacim ľuďom a je našou ľudskou povinnosťou. Pomoc Ukrajine – to je humanitárna pomoc, predovšetkým ženám a deťom utekajúcim pred vojnou,” uviedla.

Taktiež je podľa Čaputovej na mieste aj pomoc vojenským materiálom: “Ale pomoc Ukrajine je aj vojenský materiál pre tých, ktorí bránia svoje rodiny a svoju vlasť proti presile, niekoľkonásobne väčšej a všetkého schopnej armády Putinovho Ruska… Volanie, aby Ukrajina nedostávala vojenský materiál, nevedie k mieru ani k pokoju zbraní. Je síce ľudsky pochopiteľné, vo výsledku by však neviedlo k mieru, iba k posilneniu pozície Ruska a k faktickému ovládnutiu Ukrajiny. Ukrajina by zostala teritóriom na ďalšie presadzovanie Putinových mocenských záujmov,” argumentuje prezidentka.

Napokon objasnila, čo je v záujme Slovenska: “Našim záujmom je nemať za suseda niekoho, kto nevie, kde končia jeho hranice, niekoho, kto je schopný zabíjať civilistov v susednej krajine. Našim bytostným záujmom je mať na východnej hranici stabilného suseda, ktorý si ctí európske hodnoty a mierové spolužitie medzi národmi. Kto si úprimne želá mier, volá po okamžitom odchode ruských vojsk z Ukrajiny, kde nemajú žiadne právo byť. Putin vojnu vyvolal a on ju aj môže jedným rozhodnutím ukončiť,” dodáva.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Facebook! Nájdete ho >>>TU<<

Zdroj │ Foto: FB/Zuzana Čaputová