Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na začiatku marca začal vyzývať mužov, aby sa pridali k obrane okupovanej Ukrajiny. Aj napriek tomu, že zo začiatku sa slovenskí občania do medzinárodnej légie rozhodne nehrnuli, situácia sa zmenila. Na stole prezidentky nedávno pristálo 17 žiadostí o vstup do cudzineckej armády.

Výzva ukrajinského prezidenta vyvolala množstvo diskusií po celom svete. Na Slovensku je však trestné vstúpiť do cudzej armády bez povolenia prezidentky či vlády. Danému človeku môže hroziť 5 až 10 rokov za mrežami. Niektorí odvážlivci sa preto rozhodli využiť oficiálnu žiadosť, v dôsledku čoho dostala Zuzana Čaputová v týchto dňoch 17 žiadostí o zapojenie sa do bojov na Ukrajine.

Prezidentka mala doteraz prehodnotiť 10 z nich, pričom v štyroch prípadoch povolila službu v ukrajinskej armáde. Štvorica mužov následne musela uviesť, ako dlho plánuje zostať u našich susedov. Vo väčšine prípadov ide o mesiace.

Ďalších šesť žiadostí sa Čaputová rozhodla zamietnuť. Hlavným dôvodom mali byť predovšetkým záznamy v registri trestov. Ministerstvo obrany však naďalej odporúča našim občanom, aby nevstupovali do vojnového konfliktu v záujme ich vlastnej bezpečnosti.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Facebook! Nájdete ho >>>TU<<

Zdroj: RTVS  |  Foto: Twitter, FB/Zuzana Čaputová, MO SR