Tesne koncom februára sa napriek výraznej kritike zišla dosluhujúca vláda, ktorá ako posledný výstrel pred parlametnými voľbami schválila 13. dôchodky. Prezidentka Zuzana Čaputová mala možnosť kontroverzné zmeny vetovať, avšak napriek kroku, ktorý nebol od poslancov celkom kóšer, predmetné podpísala.

Potom, čo poslanci NR SR schválili mimoriadne nákladné zmeny, ktoré sa týkajú 13. dôchodkov, mala prezidentka možnosť novelu zákona o príspevkoch vetovať. Zuzana Čaputová tak však neurobila a napriek kritike poslancov Smeru-SD predmetné podpísala. Ako však dodala, na Ústavný súd mieni podať podnet, aby spôsob prijatia novely preskúmal.

“V dvadsaťsedemročnej histórii SR sa nestalo, aby vláda predložila do parlamentu návrh zákona takéhoto zásadného významu tak krátko pred koncom funkčného obdobia a pred koncom parlamentnej volebnej kampane,” zdôraznila prezidentka, pričom dodala, že zvolený postup vlády a parlamentnej väčšiny považuje za učebnicový príklad toho, ako by sa zákony nemali prijímať. Predmetná novela, prijatá v skrátenom legislatívnom konaní, sa totiž týka takmer 1,5 milióna občanov v nákladoch takmer pol miliardy eur ročne.

“Ak by sme prešli bez povšimnutia bezprecedentné porušovanie záväzných pravidiel v exponovanom predvolebnom čase, mohol by sa z toho stať pravidelne nasledovaný príklad,” uviedla Zuzana Čaputová, ktorá napriek výhradám voči postupu poslancov novelu vetovať nebude.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Instagram HITKY_SK plný pikošiek! Nájdete ho >>>TU<<<

Sama je totiž presvedčená, že zámer ohľadom zlepšenia finančnej situácie poberateľov dôchodkov je legitímny a opodstatnený. “Prijaté opatrenie je vhodné a potrebné. Najzraniteľnejšie skupiny obyvateľov si nezaslúžia byť rukojemníkmi tejto situácie. Zákon teda vstúpi do platnosti. Zároveň som sa však rozhodla podať návrh na ÚS SR na preskúmanie tohto zákona. Dôvodom je moje presvedčenie o porušení ústavnosti v procese tohto zákona, a to nesplnením podmienok na skrátené legislatívne konanie,” uviedla k situácii hlava štátu.

Zároveň však dodala, že ak by zákon vetovala, malo by to definitívne účinky a neumožňovalo by jej podať návrh na ÚS SR, čo má pre vec zásadný význam. “Vetovaním zákona by tu navždy ostal nevyriešený spor medzi dvomi ústavnými orgánmi, a to prezidentkou a parlamentom. Pokiaľ ÚS SR skonštatuje problém v procese prijímania tohto zákona, poslanci budú mať možnosť zjednať v krátkom čase nápravu. Zároveň bude precedentný návod, ako v budúcnosti pristupovať k legislatívnym iniciatívam zjavne zneužívajúcim inštitút skráteného konania,” dodala Čaputová.

13. dôchodok od novembra 2020

  • Samostatný starobný dôchodok 460,40 €
  • Nad 70 % invalidný dôchodok 380 €
  • Do 70 % postihnutia 209 €
  • Predčasný dôchodok 433 €
  • Sirotský dôchodok 138 €
  • Dôchodok pre vdovy 263 €
  • Dôchodok pre vdovcov 208 €
  • Sociálny dôchodok 255 €
  • Invalidný dôchodok z mladosti 281 €

Foto: FB/Zuzana Čaputová