Nie je žiadnym tajomstvom, že opozičná strana Smer-SD sa intenzívne snaží vyvolať predčasné voľby. Poslanci po druhýkrát zozbierali podpisy od občanov, aby sa mohlo uskutočniť ľudové hlasovanie. Výsledky Ústavného súdu najnovšie oznámila prezidentka Zuzana Čaputová.

Robert Fico ešte na začiatku júna avizoval, že sa znova pokúsi zozbierať 350-tisíc podpisov, aby sa mohlo uskutočniť referendum. To sa mu aj podarilo, pričom opozícia mienila v hlasovaní ľudu uviesť dve otázky. ,,Súhlasíte s tým, že vláda SR má bezodkladne podať demisiu?“ mala znieť prvá otázka.

Smeráci zároveň chceli zakotviť možnosť skrátiť volebné obdobie v Ústave. Druhá otázka znela: ,,Súhlasíte s tým, že predčasné skončenie volebného obdobia Národnej rady (NR) SR je možné uskutočniť referendom alebo uznesením NR SR?“ V tomto uznesení by na pád vlády stačil hlas 76 poslancov alebo nadpolovičnej väčšiny všetkých poslancov NR SR. Druhou možnosťou by bolo referendum.

Zuzana Čaputová dala obe referendové otázky preštudovať Ústavnému súdu, či sú v rozpore s ústavou. Napokon došlo k dôležitému rozhodnutiu. Prezidentka oznámila, že vypíše referendum na 21. januára 2023, no voliči v ňom budú hlasovať iba o druhej otázke. Po úprave bude znieť nasledovne: ,,Súhlasíte s tým, že predčasné skončenie volebného obdobia NR SR je možné ukončiť referendom alebo uznesením parlamentu, a to zmenou ústavy?“

Otázka týkajúca sa demisie celej vlády SR má byť v rozpore s Ústavou SR, v dôsledku čoho sa v referende nemôže uvádzať. Čaputová uviedla, že nebude vyzývať, no ani odrádzať občanov, aby sa zúčastnili ľudového hlasovania. ,,Vyhlásenie referenda je vyjadrenie rešpektu k vôli občanov,“ povedala na tlačovej konferencii.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Facebook! Nájdete ho >>>TU<<

Zdroj: FB/Zuzana Čaputová  |  Foto: FB/Zuzana Čaputová, SMER-SD