Už v sobotu 23. marca môžeme spoznať novú hlavu štátu, a to v prípade, že niektorí z kandidátov získa už v 1. kole viac ako polovicu všetkých platných odovzdaných hlasov. To je ale pomerne málo reálne.

V žiadnom oficiálnom prieskume sa totižto ani jeden z kandidátov nepriblížil k 50-percentnej hranici. Nič také sa vlastne nestalo na Slovensku nikdy v histórii.

Tentokrát sa zdá byť ale takmer vymaľované a čokoľvek iné ako postup dvojice Peter Pellegrini – Ivan Korčok by bolo totálnou senzáciou. Obaja majú zvyčajne v prieskumoch medzi 30 a 40 percentami hlasov, ostatným kandidátom sa nedarí dostať ani na tretinové hodnoty, s výnimkou Štefana Harabina asi nikto nemá šancu ani na 10% hlasov. Na tomto sa zhodujú viacerí politológovia či analytici z agentúr.

Kompetentní sa aktuálne vyjadrujú tak, že Peter Pellegrini si udržuje dominantné postavenie vo všetkých krajoch okrem bratislavského, misky váh sú v rovnováhe v Žilinskom kraji. Celkovo má ale navrch líder strany HLAS-SD, Ivanovi Korčokovi sa zatiaľ nepodarilo urobiť nič, čím by dokázal presvedčiť viac voličov “súčasnej koalície”.

„Pellegrini nestráca zo svojej dôvery, preferenciu Hlasu stúpajú, drží si aj lídersku pozíciu v prezidentských voľbách,” približuje situáciu riaditeľ agentúry Ipsos Jakub Hankovský. „Už máme relatívne jasno, ako sú rozložené sily. V prieskumoch sa ukazuje, že väčšina voličov už má jasno. Nepotvrdzuje sa, že by Ivan Korčok dobiehal Petra Pellegriniho,” dodáva.

OTVORENÝ KOMENTÁR: Prezidentským kandidátom chýba triezvy úsudok!

Zdroj: Aktuality.sk | Foto: Hitky