Prezidentské voľby sa stále viac blížia a už v túto chvíľu poznáme zoznam všetkých kandidátov, ktorí v súlade so zákonom podali svoje prihlášky a splnili podmienky, ktoré im umožňujú byť volenými do prezidentského úradu.

OTVORENÝ KOMENTÁR REDAKTORA | Ako už možno viete, novou hlavou štátu sa stane jeden z jedenástich kandidátov, hoci všetky prieskumu jasne hovoria, že reálnu šancu majú vlastne iba dvaja. Dlho sa očakálo, aké mená sa rozhodnú zamiešať kartami, no ukázalo sa, že na poslednú chvíľu nevstúpil do hry nikto, kto by mohol pomýšľať na postup do 2. kola či prípadne na to, že by sa stal nástupcom Zuzany Čaputovej.

→ 11-ČLENNÝ ZOZNAM KANDIDÁTOV

Zdá sa, že niektorým kandidátom zrejme chýba sebareflexia. Každopádne, viac ako dva milióny Slovákov mohli urobiť to isté, no drvivá väčšina vie, že by nemala žiadnu šancu a aj samotné vyzbieranie podpisov by bolo nereálne.

Rovnako tak sa opäť raz ukázalo, že mnohí známi slovenskí politici radi idú na vlastnú päsť a nemajú problém ísť hlavou proti múru. Len je otázkou, či práve prezidentské voľby sú tou najlepšou cestou, ako sa politicky znemožniť a možno tým odštartovať vlastný koniec v politike. Z toho jeden kandidát to už urobil, no neodradilo ho to. Asi viete ktorého máme na mysli.

→ KEDY SA KONAJÚ PREZIDENTSKÉ VOĽBY A AKÝ JE ICH FORMÁT?

Ak neviete alebo si to chcete potvrdiť, tak áno, tým dotyčným je líder mimoparlamentnej sttany ĽSNS, pán Marián Kotleba. Pred piatimi rokmi bol možno na svojom vrchole, no keďže časť národne orientovaných voličov vedelo, že nemá reálnu šancu na úspech, bol vyzývaný, aby sa vzdal v prospech Štefana Harabina. Napokon získal 10,39% hlasov, zatiaľ čo Harabin 14,34%. Obsadili 3. a 4. miesto. V súčte by pohodlne zdolali Maroša Šefčoviča a v druhom kole mohol mať Štefan Harabin aspoň nejakú šancu na triumf.

Nestalo sa a bol to začiatok konca tejto kontroverznej postavy našej politiky. Čoskoro totižto prišla aj rana v podobe rozdelenia ĽSNS a jej výsledok v parlamentných voľbách v roku 2023 bol katastrofálny – 0,84% hlasov (volilo ju len 25 tisíc voličov). Teraz v najlepšom prípade získa o pár hlasov viac, no rozhodne viac ako dvojnásobok nie. A možno ani tých 25 tisíc. Uvidíme.

→ DÔKAZ, ŽE ĽUDÍ VOĽBY ZAUJÍMAJÚ

Každopádne, teraz sa evidentne vydávajú “kotlebovskou” cestou lídri dvoch parlamentných strán. Andrej Danko a taktiež Igor Matovič si musia byť vedomí, že viac ako 5-6% hlasov získajú len veľmi ťažko. A to na druhé kolo stačiť nemôže. Ani 10% hlasov stačiť nebude. Avšak namiesto toho, aby buď podporili jedného z dvojice favoritov, alebo sa aspoň pokúsili s niekým spolupracovať, doslova idú skúsiť šťastie a strápniť sa svojimi volebnými výsledkami.

Zároveň sa ukázalo, že hoci tu máme (aspoň to tak tvrdia) množstvo silne pronárodne cítiacich a zmýšľajúcich politikov, táto pronárodná scéna nie je schopná postaviť spoločne jedného kandidáta, ktorý by mal možno skutočne šancu na 2. kole. Svätoplukove prúty sú pre nich zrejme dávno zabudnuté. Ostatní kandidáti nemajú príliš čo stratiť a možno berú tieto voľby ako určitú šancu sa zviditeľniť.

Poznáte poslancov NR SR? Tento kvíz môže byť veľkou výzvou!

Zdroj: Hitky | Foto: IG/igor_matovic_olano, IG/kotleba_proti_systemu