V najmenej ľudnatom krajskom meste Slovenska, a síce v Trenčíne, sa v posledných dňoch rozpútala vlna nevôle, ktorá vyústila rovno do petície. Dôvodom je zvýšenie cien cestovného mestskou hromadnou dopravou.

Pred pár dňami mesto Trenčín schválilo novú schému a pravidlá mestskej hromadnej dopravy. V rámci obnovy sa ale zmenil aj cenník a druh cestovných lístkov. To sa však, slušne povedané, nepáči mnohým obyvateľom, ktorí voči týmto zmenám mali vysúpiť aj behom občianskej diskusie počas zastupiteľstva mesta. Návrh na zmenu však prešiel, preto sa rozhodli niektorí obyvatelia vystúpiť verejnou petíciou.

Obsahom petície je nesúhlas so zmenami cien vo verejnej doprave. „Nesúhlasím predovšetkým so zrušením jednorazového neprestupného lístka a absolútne v tom nevidím význam. Prečo by som si na cestu, ktorá trvá desať minút, napríklad z autobusovej stanice k nemocnici, kupovať 60-minútový prestupný lístok?.“ vysvetľovala situáciu trebárs pani Klaudia na mestskom zastupiteľstve.

Každopádne, na druhej strane treba dodať, že tá cena 2 eurá sa platí len v prípade, ak si človek kúpi lístok priamo u vodiča v hotovosti. Podobne to funguje vo viacerých mestách aj v Česku. Úlohou tohoto lístka je odradiť ľudí od “obťažovania” vodiča a s tým súvisiaceho prípadného nabratia meškania daného spoja.

Poslanci mestského zastupiteľstva však zrejme z cien, ktoré budú platiť od 1. júla 2024, už nebudú robiť nič.

Zároveň treba poznamenať, že trebárs základný celoročný lístok na MHD stojí 182,50€, teda rovných 50 centov na deň, čo je suma, ktorá rozhodne nie je vysoká a pravidelný cestujúci sa sťažovať nemusí.

Zdroj | Foto: Trencinak