Boje na Ukrajine pokračujú aj naďalej. Napriek tomu, že Rusko malo súhlasiť s evakuáciou obyvateľov cez dohodnuté humanitárne koridory, dohodu porušili. Do Chersonu nevpustili kamióny s pitnou vodou a jedlom, pričom časť Mariupolu, z ktorej sa evakuovali obyvatelia, začala byť atakovaná ruskou armádou. 

Počas víkendu majú prebiehať ďalšie stretnutia zástupcov oboch krajín v snahe o ukončenie vojnového konfliktu. Posledná dohoda nedospela k úspešnému koncu, keďže Rusko požadovalo zvrchovanosť nad Krymom a demilitarizáciu Ukrajiny.

Ukrajinský prezident Zelenskyj vo štvrtok varoval, že v prípade, ak by nedajbože padla Ukrajina, Putin by podľa jeho slov pokračoval k pobaltským krajinám, a to Litve, Lotyšsku a Estónsku. Putin sa v najnovších videách opäť prihovoril verejnosti a okrem výzvy, aby susedné štáty nesankcionovali Rusko, vysvlovil aj nové varovanie.

Ako uviedla na Twitteri agentúra AFP, akákoľvek krajina, ktorá vyhlási nad Ukrajinou bezletovú zónu, sa podľa Putina priamo zapojí do ozbrojeného konfliktu s Ruskom. “Akýkoľvek pohyb v tomto smere budeme považovať za účasť tejto krajiny na ozbrojenom konflikte,” uviedol ruský prezident. O zriadenie bezletovej zóny požiadali podľa TheGuardian ukrajinskí činitelia, no NATO túto požiadavko zamietlo. Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg to odôvodnil obavami z priamych zrážok s Moskvou a z prerastenia do širšieho konfliktu.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Facebook! Nájdete ho >>>TU<<

Zdroj: Twitter/AFP News Agency │ Foto: YT/The Independent, Twitter