Putin žiada ruble, Heger VARUJE: Príprava na odstavenie plynu!

Dátum:

Ruský prezident Vladimir Putin sa po výrazných sankciách zo západu, ktoré znížili hodnotu rubľa na historické minimum, rozhodol posilniť ekonomiku a menu novým plánom. Od západu požaduje za dodávku plynu platbu v rubľoch. Slovenský premiér reaguje.

Vladimir Putin v televíznom prejave podľa agentúry Reuters uviedol, že podpísal dekrét, ktorý zaväzuje zahraničných odberateľov plynu od 1. apríla platiť za dodávky v ruských rubľoch. Varoval, že ak sa platby nezrealizujú v požadovanej mene, bude to Rusko považovať za neuhradenie, z čoho budú vyvodené dôsledky a zastavené kontrakty.

Nám nikto nič nedodá zadarmo a my tiež nemienime robiť charitu. To znamená, že súčasné kontrakty budú zastavené,“ zaznelo z Kremľa. Rubeľ si už po vyhlásení Putina pred pár dňami výrazne polepšil, no západ takýto návrh nevíta. Viaceré krajiny totiž upozorňujú na to, že ide o porušenie kontraktov, v ktorých sú stanovené platby v eurách alebo dolároch a Nemecko či Rakúsko odmieta hradiť faktúry v rubľoch. USA už ponúklo svoje zásoby skvapalneného zemného plynu (LNG), no nebude to stačiť na pokrytie ruského objemu.

K situácii sa vyjadril aj slovenský premiér Eduard Heger, ktorý hovorí, že Slovensko musí byť pripravené na viaceré scenáre pri riešení náhleho odpojenia plynu. Jeho varovanie vyplýva zo štvrtkového zasadnutia Bezpečnostnej rady. Predseda vlády vysvetlil, že ak by sme chceli odoberať plyn naďalej od Ruska, SPP by musela nakúpiť za eurá ruble a za tie následne kúpiť plyn od Gazpromu, čím by sme boli od Ruska závislí nielen energeticky, ale aj finančne. „Preto hľadáme spoločne so všetkými členskými krajinami EÚ alternatívne riešenia, aby sme ochránili naše domácnosti i priemysel. Pravda je, žiaľ, taká, že na Ukrajine Rusko bojuje bombami, vo zvyšku Európy plynom,“ dodal.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Facebook! Nájdete ho >>>TU<<

Zdroj: reuters.com │ Foto: FB/Eduard Heger – predseda vlády SR, YT/Sky News

Retro
Prináša čitateľom témy, ktoré hýbu Slovenskom. Zbiera pre vás čerstvé novinky,, udalosti a zaujímavosti.

Zdieľať článok

Populárne články

Viac takýchto článkov
Podobné články

Minister školstva oznámil žiakom novinku: Tieto prázdniny sa RUŠIA!

Ministerstvo školstva pred pár týždňami prišlo s návrhom, ktorý...

Boris Valábik má toho dosť: Oficiálne končí na…!

Boris Valábik v roku 2017 oficiálne ukončil aktívnu hokejovú...

POLÍCIA zadržala známeho slovenského rapera: V aute mal mať…!

Nedávno zadržala polícia slovenského rapera Karla, ktorý mal pri...

Plačková má smolu: Na letisku ju opäť odchytila POLÍCIA!

Zuzana Plačková si len pred pár dňami mohla spolu...