Dožiť sa vyššie veku, no ideálne prežiť plnohodnotný život, ktorého neodmysliteľnou súčasťou je pevné zdravie, je snom asi každého človeka. Samozrejme, cigarety, alkohol či prakticky akékoľvek drogy sú zabijakmi.

63-ročný Američan Dan Buettner, ktorý je známy vďaka skúmaniu zvyklostí a životného štýlu staršćh ľudí, najnovšie zostavil 4-členný zoznam toho, čo by sme vo svojom jedálnom lístku nemali mať, resp. len sporadicky a s mierou. Žiaľ, všetky tieto veci zároveň prakticky všetci milujeme.

Čo sa objavilo na jeho jedálnom black-liste?

Ľudia by sa podľa neho mali vyvarovať pitiu sladených nápojov. Konzumácia nadmerného množstva cukru je spojená s priberaním, zápalmi, cukrovkou a vysokým krvným tlakom. S týmto bodom si môžu podať ruku sladkosti, o ktorých platí v zásade to isté. Sladkosti zväčša obsahujú kvantum nezdravých ingrediencií.

Od cukru prejdime o krok ďalej. Kvázi tabu by mali byť pre ľudí slanina, klobásy a ďalšie údeniny. Podľa jeho slov pri ich konzumácii sú problémom karcinogény, ktoré spôsobujú rakovinu hrubého čreva.

A ak ste sa v túto chvíľu radšej odložili Kofolu a nechali si zájsť chuť na Kit kat alebo 3bit a zahryzli ste sa do čipsov, tak vám dáme ďalšiu facku. Čipsy a iné slané pochúťky sú štvrtým bodom jeho zoznamu, ktorému je dobré sa v maximálnej miere vyhýbať. Strava bohatá na soľ zvyšuje krvný tlak a šancu dostať cukrovku, nehovoriac o tukoch, ktoré sa v takých lupienkoch nachádzajú.

91-ročný slovenský profesor radí: Liekom na dlhovekosť je … !

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Dan Buettner (@danbuettner)

Zdroj: Cas.sk | Foto: IG/danbuettner, Pixabay