Ľudia, aspoň teda väčšina, sa chce dožiť vysokého veku, no predovšetkým čo najdlhšie byť kvázi funkčný a sebestačný. Nečudo, že sa mnohí desia staroby, behom ktorej budú musieť byť v nepretržitej opatere na lôžku.

Ako dosiahnuť dlhovekosť? To je otázka, na ktorú existuje viacero receptov, teda minimálne akýchsi bodov, ktoré by to mali zabezpečiť. Športovanie a pohyb v primeranej miere, vyhýbanie sa drogám, no aj cigaretám, neprimeranej konzumácii alkoholu či mimoriadne nezdravým jedlám, sú tie tradičné rady.

Avšak už 91-ročný pán Ivan Hričovský, ktorý behom života dosiahol aj najvyšší možný akademický titul, prezradil v rozhovore, aký je podľa neho kvázi spolurecept na dlhý život.

Mladí sme dovtedy, dokiaľ sme ešte schopní učiť sa, osvojovať si nové zvyklosti a znášať odpor. Dôležitý je pohyb. Ale aký? Často sa ma pýtajú, kam chodím na dovolenku. Moja odpoveď je vždy rovnaká: Na dovolenku chodím do slovenských záhrad, vrátane tej mojej,“ povedal.

Okrem toho si myslí, že je nevyhnutné udržiavať si dobrú náladu. On sám má vraj adresár cca 800 ľudí, ktorých behom života spoznal a ak majú títo ľudia sviatok, zatelefonuje im a je presvedčený, že aj to môže obom stranám zlepšiť náladu.

Okrem toho je však jedným z jeho tipov aj konzumácia orechov. Recept na vitalitu? Večer si nedajte poldeci slivovice, ale orech,“ povedal v minulosti v rozhovore pre Šarm profesor, ktorý pravidelne opakuje, že Slováci jedia málo orechov, pritom by mali byť pravidelnou súčasťou jedálnička. Denne by sme si podľa neho mali dopriať 10 až 30 gramov.

„Štatisticky spotrebujeme len 32 dekagramov čerstvého orechového jadra ročne. Pritom z hľadiska zdravotných účinkov sa odporúčajú najmenej dva kilogramy ročne,“ vysvetlil Ivan Hričovský, ktorý nedá na vlašské orechy dopustiť. Zlepšujú pamäť a sústredenie, dokážu predísť koronárnym srdcovým ochoreniam, podporujú trávenie, zlepšujú funkciu čriev a majú aj preventívne účinky proti cukrovke.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Ivan Hričovský (@ivanhricovsky)

Zdroj: Šarm.pluska.sk | Foto: IG/ivanhricovsky