Invázia na Ukrajine pokračuje už viac ako tri mesiace, pričom Rusko reaguje na zavedenie sankcií viacerými opatreniami. Jedným z nich je aj zníženie dodávok plynu do krajín Európskej únie. Slovenský plynárenský priemysel ohlásil, že očakáva zníženie dodávok o desiatky percent.

Po tom, ako boli na Rusko uvalené viaceré sankcie a z krajiny odišli mnohé významné značky a siete obchodov, sa rozhodol Putin zareagovať. Platbu za plyn požaduje hlava Ruska v rubľoch a ohlásil aj zníženie dodávok. Gazprom tak posiela menej plynu do západných krajín cez Nord Stream, čo pocíti hlavne Nemecko.

Až o 30 % menej plynu bude prichádzať na územie Slovenska už od štvrtka. Pre agentúru Reuters to uviedol hovorca Slovenského plynárenského priemyslu. “Na základe informácií od spoločnosti Gazprom Export dnes očakávame, že dodávky plynu v rámci nášho kontraktu budú nižšie asi o 30 percent,” potvrdil.

Zároveň dodal, že znížený objem dodávok plynu nebude mať nijaký vplyv na zákazníkov SPP a ich domácnosti. V nedávnej minulosti minister Richard Sulík uviedol, že plánujeme zdroje energetiky diverzifikovať, pričom Slovensko podpísalo zmluvu s Nórskom, ktoré má dodávkou plynu pokryť tretinu spotreby našich obyvateľov.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Facebook! Nájdete ho >>>TU<<

Zdroj:  reuters.com │ Foto: Unsplash, YT/DW News