Štátny ústav pre kontrolu liečiv pri pravidelnom prehodnocovaní bezpečnosti liekov prišiel k nečakaným výsledkom. Jeden z produktov sa sťahuje z úrovne distribučných spoločností, lekární a pacientov. Detailný rozbor liečiva totiž nesplnil oficiálne stanovené štandardy.

Ruská armáda pred pár týždňami obsadila jadrovú elektráreň Černobyľ, pričom pohybom veľkého množstva ťažkej vojenskej techniky bola zaznamenaná zvýšená miera radiácie. Taktiež sa čoraz viac spomína možnosť, že by Putin pri okupovaní Ukrajiny použil aj jadrové zbrane. Práve tieto informácie spôsobili, že bol v našich lekárňach zaznamenaný extrémne zvýšený dopyt po tabletkách s obsahom jodidu draselného.

Ide o liek, ktorý sa užíva v prípadoch jadrovej havárie na ochranu pred vychytávaním rádioaktívneho jódu štítnou žľazou. Práve hromadne pripravovaný humánny liek sa sťahuje z nášho trhu. Konkrétne ide o ,,Jodid draselný, cps 6×65 mg, ktorý bol vyrobený z účinnej látky č. šarže: A220050/01“.

Pracovníci ŠÚKL-u nariadili stiahnutie lieku z úrovne distribučných spoločností, lekární a pacientov. Dôvodom je prekročený limit v parametri ,,obsah liečiva“. Na trhu však majú byť dostupné iné liečivá s danou účinnou látkou, v dôsledku čoho dostupnosť liečby pre pacientov nemá byť ohrozená.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Facebook! Nájdete ho >>>TU<<

Zdroj: ŠÚKL  |  Foto: FB/Mesto Levice, Depositphotos.com, Pixabay