Vysoká inflácia spojená so zdražovaním v oblasti energií či potravín výrazne zasiahla takmer všetky domácnosti po celej krajine. Podnikatelia hlásia vážne problémy s platením faktúr, ktoré sú priam desivé. Mnohí z nich práve teraz zvažujú, či dokážu podnikaním uživiť svoje rodiny.

Pred pár mesiacmi vydesili našincov správy o radikálnom zdražovaní elektriny i plynu. Vládni predstavitelia upokojovali občanov tvrdením o stabilizácii ceny elektriny pre domácnosti až do roku 2024. To sa však nezakladalo na pravde. Následne sa premiér snažil varovať ľudí, že zvýšenie cien bude iba o pár percent a vláda s platením účtov určite pomôže bežným Slovákom vrátane malých podnikateľov.

Čoraz viac sa však ukazuje, že išlo iba o slová, keďže zúfalí a hlavne nahnevaní podnikatelia začali na sociálnej sieti zverejňovať faktúry za elektrinu, ktoré obdržali po príchode nového roka 2023. Gastro Hurta vo Vrútkach náklady vo výške 1 847 eur úplne zdrvili. ,,Vážení priatelia, z dôvodu extrémného zvýšenia cien elektriky sme sa rozhodli, že našu prevádzku Bistro a lahôdky Vrútky zatvárame. Nebudeme robiť len na elektriku,” oznámila prevádzka na sociálnej sieti.

Nepríjemné prekvapenie čakalo aj Pascucci Kaviareň v Námestove. ,,Z 1 100 eur mesačne na 3 444 eur. Vitajte na Slovensku,” napísal majiteľ Michal Ferneza, pričom zverejnil aj faktúru. Pizzeria Adamčíková z Rabče doteraz platila za energie 1 700 eur za mesiac, kým účet za január 2023 je vyčíslený na 5 976 eur!

Infláciu pocítilo aj Záhradníctvo zo Zuberca, ktoré platilo za elektrinu 69 eur za mesiac. Od januára 2023 sa cena elektriny zdvihla na 466 eur. V Ružomberku majú Cocktailový bar, ktorého náklady na energie sa zdvihli z pôvodných 358 eur na 1 922 eur. Kristal Barber v Námestove minulý rok platil 45 eur mesačne, no odteraz by mali ,,zacvakať” 496 eur za mesiac. Ide iba o zlomok malých podnikov, ktorých majitelia sú zo súčasnej situácie zúfalí a pomoc od štátu sa stále nedostáva.

Gastro Hurta, Vrútky

Pascucci Kaviareň, Námestovo

Cocktailový bar, Ružomberok

Kristial Barber, Námestovo

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Facebook! Nájdete ho >>>TU<<<

Zdroj/Foto: FB/Michal Ferneza, Gastro Hurta, Záhradníctvom Jurina Zuberec, Filip Košut, Kristína Košťálová, Pixabay