Zo sveta slovenského filmu a umenia dorazila smutná správa. Vo veku 87 rokov odišiel na večný odpočinok významný kameraman a fotograf. Počas svojej kariéry natočil vyše 130 dokumentárnych filmov. Za svoju tvorbu získal v roku 2008 aj významné ocenenie.

Ako informuje na sociálnej sieti Asociácia slovenských kameramanov, 10. júla nás navždy opustil významný kameraman a fotograf. Alexander Strelinger sa dožil 87 rokov, pričom presná príčina úmrtia nie je zverejnená.

Strelinger vyštudoval prácu s kamerou na FAMU v Prahe, pričom následne začal pôsobiť ako kameraman dokumentárnych filmov v Bratislave. Okrem toho nadviazal spoluprácu i s viacerými režisérmi. Medzi významné patrila aj kooperácia s Martinom Slivkom, s ktorým vytvorili mnohé zaujímavé projekty, ako Človek a hra, Ľudovít Fulla či Terchovská muzika.

S Petrom Solanom pracoval na filmoch ako Nemecká, s Vladimírom Kubenkom na Slovenskom raji alebo Mimoriadnom cvičení. S Dušanom Hanákom zas na filme Impresia či Variácie kľudu a s Dušanom Trančíkom na dokumentárnom filme Tryzna. Natočil i film Čas, ktorý žijeme o Československu v roku 1968 a celkovo počas kariéry stál pri zrode viac ako 130 snímok. Napokon pôsobil rovnako ako pedagóg na bratislavskej VŠMU a za svoju tvorbu získal v roku 2008 ocenenie Kamera. Pred pár dňami nás opustil aj slovenský spisovateľ a dramatik.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Facebook! Nájdete ho >>>TU<<

Zdroj │ Foto: FB/Asociacia Slovenskych Kameramanov Ask