Mnohí z nás nie sú nadšení prácou, ktorou sa živíme. Neskrývame tak sklamanie, hnev či smútok. Drvivá väčšina ľudí však nemá na výber a musí platiť účty, ktoré sú neustále o čosi vyššie. Je však zarážajúce, že Slováci sú aj v súvislosťou s typom práce na chvoste Európskej únie. 

Dnes už síce neplatí ako za čias socializmu, že kto nepracuje, ide do väzenia. Môžeme slobodne podnikať, mať viac prác, pracovať z domova alebo si napríklad zarábať obchodovaním na burze, obchodovaním či prenajímaním čohokoľvek či stávkovaním na športové stretnutia. Dokonca vyhrať v lotérii a užívať si. Ak platíte dane a neporušujete zákon, robte si doslova čo len chcete.

Avšak to nadávanie na pracovné podmienky a prostredie predsa len možno nie je úplne “mimo misu”. Áno, niekto povie, že ak sa vám nepáči aktuálne zamestnanie, choďte do iného, do zahraničia, podnikajte. Avšak nie každý má kvalifikácie či je celkom slobodný, aby sa mohol zbaliť a odísť. Avšak údaje z porovnaní vrámci Európskej únie sú ale pre Slovákov smutné.

Celkovo až 40,7 percenta pracovných miest u nás podľa správy inštitútu Eurofound patrí do niektorej z kategórií napätých či namáhavých pracovných miest. Konkrétne ide o tri kategórie, ktoré zachytávajú množinu extrémne napätých, veľmi napätých a mierne napätých pracovných miest.

Lukratívne pracovné ponuky spôsobili ošiaľ: Mzdy od 3,5 tisíca eur!

Slovensko tak vďaka týmto štatistikám patrí v rámci EÚ v oblasti podielu extrémne napätých pracovných miest na trhu práce k najhorším krajinám. Celkovo ich je u nás 5,5 percenta a horšie sú na tom v tomto smere už len Cyprus (5,7 percenta) a Chorvátsko (5,6 percenta).

Celkových 40,7 % je inak úplne najvyššie číslo v celej EÚ. Medzi 35 a 40 percentami sú Poliaci, Francúzi, Íri a Česi. Každopádne, v takom Írsku mnohé z týchto “zlých” zamestnaní robia práve ľudia z Česka, Slovenska či Poľska.

Rovnako tak Slovensko kraľuje aj štatistike podielu pracovných miest, kde sa robí buď len v noci alebo na zmeny v prevádzke aj behom nocí. Jedná sa o 11,1% zamestnancov. Nasleduje Malta s necelými 9 percentami, Fínsko, Taliansko či Slovinsko sú okolo 6 percent, priemer EÚ je cca 4,5%. Naopak, v Poľsku sú to len 2 percentá ľudí, čo je až k neuvereniu.

Na Slovensko prichádza veľká spoločnosť: Zamestná stovky ľudí!

Zdroj: Pravda | Foto: Pixabay