Uplynulá noc bola mimoriadne tragická nielen pre katolícku cirkev, ale aj všetkých milovníkov umenia. Uprostred Seiny totiž zhorel rímskokatolícky katedrálny chrám Paríža, ktorý bol pýchou Francúzska viac ako osem storočí.
Za vlády kráľa Ľudovíta VII. sa začalo v roku 1163 s výstavbou majestátnej katedrály Notre-Dame, ktorá sa stala nielen symbolom Francúzska, ale aj rímskokatolíckej cirkvi. Stavba bola dokončená v roku 1345, pričom bola považovaná za klenot stredovekej gotickej architektúry. Počas francúzskej revolúcie však bola v roku 1790 výrazne poškodená, na čo upozornil jeden z najvýznamnejších predstaviteľov francúzskeho romantizmu, Victor Hugo. V roku 1831 publikoval snáď svoj najznámejší román Chrám Matky Božej v Paríži, kde informoval čitateľov o zdevastovanom stave budovy. Kniha následne podnietila arichitektov Jean-Baptiste-Antoine Lassus a Eugène-Emmanuel Viollet-le-Duc k významným opravám.
V priebehu roka 2017 sa začali na katedrále vykonávať ďalšie rozsiahle opravy. Práve uplynulý podvečer sa však stal pre pýchu Paríža fatálnym, keď krátko pred 19 hodinou vznikol v podkroví budovy požiar. V priebehu hodín sa plamene rozšírili po celej katedrále, pričom ako prvá sa zrútila hlavná veža a následne strecha objektu. Podľa predbežných informácii je požiar považovaný za nešťastnú náhodu a úmyselné podpaľačstvo či teroristický motív boli vylúčené.
Katedrála, ktorá leží na ostrove Île de la Cité na rieke Seina, patrí k najnavštevovanejším a najkrajším pamiatkam francúzskej gotickej architektúry. Ako uviedol náčelník parížskeho hasičského zboru Jean-Claude Gallet, stavba katedrály bola napriek ničivému ohňu “celkovo zachránená a zachovaná”. K nešťastiu sa vyjadril aj francúzsky prezident Emmanuel Macron, ktorý prisľúbil obnovu katedrály, pričom chce vyhlásiť medzinárodnú zbierku. Ako prvý sa k rekonštrukcii prihlásil francúzsky miliardár François-Henri Pinault, ktorý na opravu chrámu prisľúbil sto miliónov eur.
Katedrála Notre-Dame v sebe ukrývala okrem majestátnosti i cenné artefakty, pričom ako potvrdil vrchný administratívny duchovný kPatrick Chauvet, z chrámu sa podarilo zachrániť tŕňovú korunu Ježiša Krista, ako aj tuniku francúzskeho kráľa Ľudovíta IX. z 13. storočia. Žiaľ, množstvo cenných obrazov i predmetov uhorelo spolu s veľkou časťou srdca Paríža, Chrámu Matky Božej.
Zdroj: notredamedeparis.fr, CNN, CBSN | Foto: Twitter