ŠÚKL prekvapil: TOTO môže byť za vedľajšími účinkami vakcín!

Dátum:

Štátny ústav pre kontrolu liečiv eviduje po podaní dvoch dávok vakcín tisícky hlásení o nežiadúcich účinkoch. Napriek tomu pred pár hodinami zverejnili nečakané informácie. Za niektorých prejavmi totiž nemusí byť len samotná vakcína, ale aj vlastná sugescia pacienta.

Štátny ústav pre kontrolu liečiv zverejnil na sociálnej sieti výsledky netradičnej štúdie. Tá sa týkala tzv. „nocebo efektu“. Nocebo efekt na rozdiel od placebo efektu spôsobuje široká škála fyziologických, psychologických a štatistických príčin. Medzi hlavné patrí očakávanie pacienta či (auto)sugescia.

Práve tento fenomén má podľa novej štúdie spôsobovať v mnohých prípadoch vedľajšie účinky vakcín po očkovaní. Pri výskume zaočkovaných ľudí v 12 klinických štúdiach sa totiž zistilo, že po prvej dávke vakcína zrejme spôsobila len tretinu obvyklých symptómov ako bolesť hlavy či únava. Dve tretiny prejavov mohol u očkovaných spôsobiť údajne práve nocebo efekt, teda autosugescia.

Pri druhej dávke mala vakcína spôsobiť približne polovicu symptómov, kým druhá polovica opäť s pravdepodobnosťou ukazuje na nocebo. Tento jav sa prejavuje obvykle aj u študentov medicíny, ktorí pri štúdiu jednotlivých diagnóz môžu vďaka sugescii pociťovať dočasne aj ich symptómy a prejavy. Vedci sa tak podľa všetkého domnievajú, že v prípade pozitívneho myslenia a očakávania by mali byť takéto vedľajšie účinky vakcíny miernejšie alebo minimálne.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Facebook! Nájdete ho >>>TU<<

Zdroj │ Foto: FB/Štátny ústav pre kontrolu liečiv

Retro
Prináša čitateľom témy, ktoré hýbu Slovenskom. Zbiera pre vás čerstvé novinky,, udalosti a zaujímavosti.

Zdieľať článok

Populárne články

Viac takýchto článkov
Podobné články

AKTUÁLNA SPRÁVA! Obľúbená módna značka na Slovensku končí!

Nie je žiadnym tajomstvom, že pandémia koronavírusu výrazne zasiahla...

Odhodila zábrany: Vo vysokom štádiu tehotenstva sa ukázala celkom NAHÁ!

Podnikateľka a influencerka Zuzana Strausz Plačková potvrdila vo februári...

Tvrdá rana pre Matoviča: Táto strana ho prestala podporovať!

Pred parlamentnými voľbami 2020 spolu plánovali vytvoriť novú vládu,...

Filmový svet v slzách: Známy herec ZOMREL náhle počas natáčania!

Filmový svet skončil v slzách po náhlej a nečakanej...