Potom, čo Igor Matovič vyzval Richarda Sulíka, aby predstavil nový plán, ktorým chce efektívne vyviesť krajinu z koronakrízy, sa predseda SaS tejto príležitosti chytil všetkým prstami. Na pondelkovej tlačovej besede zverejnil kroky, ktoré chce na zvládnutie krízy podniknúť.

Igor Matovič pred časom zverejnil výzvu Richardovi Sulíkovi, aby predstavil Slovensku vlastný plán na zvládnutie boja s pandémiou. Predseda SaS naznačil, že plán je takmer hotový, no premiér mu poslal uštipačný odkaz o Mongolsku. Na pondelkovej tlačovej besede sa Sulík spolu s ďalšími členmi strany postavili pred verejnosť a svoj sľub o protipandemickom pláne naplnili.

Minister hospodárstva uviedol, že súčasný boj prebieha dosť chaoticky, pričom je ignorovaná časť odborných názorov. S novým plánom, ktorý SaS nazvala Semafor zdravia, chce Sulík zaviesť výrazné zmeny pri testovaní. “Jasný, konkrétny, logický, pochopiteľný plán je to, čo nám chýba ako soľ,” uviedol. Semafor by pritom rátal s 36 obvodmi, ktoré zastupujú regionálne úrady verejného zdravotníctva. Krajina by sa rozdelila na 6 fáz: Sivú so skóre 0 (mimo epidémie), zelenú so skóre 1, žltú so skóre 2, oranžovú so skóre 3, červenú so skóre 4 a čiernu so skóre 5 (kritický epidemiologický výskyt).

V najzamorenejších obvodoch by potom následne zaviedli aj najtvrdšie opatrenia, kým zelené obvody by mohli dýchať o čosi voľnejšie, podrobný plán >>> TU <<< . V súčasnosti je najhoršia situácia v obvode Vranov nad Topľou, kým “zelený” je napríklad Lučenec: “Nepovažujem za správne uplatniť jednu sadu opatrení na celé Slovensko,” dodal. Testovanie by malo byť rovnako lepšie pripravené vopred a reagovať na aktuálnu situáciu. V pláne rozlišujú podmienky pre pobyt v exteriéri aj v interiéri, hoci základné nariadenia ako odstup či rúška by platili naďalej. Dôchodcom by chcela SaS dodávať 15 rúšok mesačne prostredníctvom pošty a dočasne počas pandémie znížiť ich mobilitu aj prepravu.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Facebook! Nájdete ho >>>TU<<<

Zdroj: hnonline.sk │ Foto: Facebook/Sloboda a Solidarita, Televízia Markíza