Na Slovensku sú desiatky nemocníc, pričom takmer všetky hlásia nedostatok krvi. Pacienti, ktorí potrebujú pomoc, tak musia zúfalo čakať na dobrosrdečných ľudí. Aj napriek alarmujúcej situácií sa na sociálnej sieti rozšírila prosba, v ktorej oddelenie detskej onkológie hľadá darcov pre Mareka.

Skupina na sociálnej sieti nazvaná “Som darca krvi“ zverejnila výzvu, kde prosí darcov krvnej skupiny AB Rh negat. o darovanie krvi pre chlapčeka narodeného minulý rok, Mareka Jánošíka. Malý bojovník sa nachádza v detskom kardiocentre na Kramároch v Bratislave. Bližšie informácie môžete získať na e-maile monikahvzv@gmail.com.

Mnohí ľudia sa však boja darovať krv, keďže si nevedia celkom predstaviť, čo tento proces obnáša. Obvykle sa odoberá 450 ml do plastického vaku. Samotný odber trvá menej ako 10 minút a odobratý objem krvi sa nahradí behom niekoľkých hodín. V prípade, ak ide o darovanie plazmy či krvných doštičiek, ide o pár dní. Z tohto dôvodu naozaj nie je nutné mať akékoľvek obavy. Môžete mať jedine dobrý pocit, že ste pomohli zachrániť život.

Výzva pre Mareka

Zdroj: Facebook/Som darca krvi  |  Foto: Facebook/Som darca krvi, Pixabay