Len prednedávnom sa v susednom Poľsku prevalil obrovský justičný omyl, ktorého obeťou bol dnes už štyridsaťročný Tomasz Komeda. Ten strávil polovičku svojho života za mrežami za zločin, ktorý vôbec nespáchal. Až teraz, po osemnástich rokoch utrpenia a múk, sa dokázala jeho nevina a on s odstupom času dokázal otvorene porozprávať o tejto nočnej more.

Tomasz bol ešte ako mladík označený a usvedčený zo znásilnenia a následnej brutálnej vraždy 15-ročnej dievčiny. Tento ohavný čin sa stal na Silvestra 1996 v obci Miloszyce, v blízkosti miestnej diskotéky. Komeda už od začiatku vyhlasoval, že je nevinný a že v tú osudnú noc na diskotéke ani nebol. Jeho výpoveď potvrdili svedkovia, no napriek tomu ho za tento čin odsúdili na 25 rokov odňatia slobody.

Poliak Tomasz strávil vo väzení polovičku svojho života: Teraz dokázali jeho NEVINU!

„Skoro polovicu života som strávil vo väzení. Tie roky mi nikto nevráti. Prežil som tam hrozné veci, hlavne zo strany spoluväzňov. Tí ma ako odsúdeného za vraždu neplnoletej neuveriteľne prenasledovali. Raz som sa pokúsil aj obesiť, ale iní väzni ma zachránili na poslednú chvíľu,” uviedol Komeda pre poľskú televíziu TVN24, krátko po jeho prepustení.

Nespravodlivo odsúdený Tomasz, strávil prvé chvíle na slobode u svojich rodičov a na margo svojho oslobodenia sa vyjadril: „Ešte mi to nedochádza, ešte som plný adrenalínu. Potrebujem čas, aby to zo mňa opadlo a uvedomil som si kým som.“ 

Pochopiteľne, Tomasz si vo väzení, kde mu spoločnosť robili najhorší zločinci prešiel peklom. Okrem otrasného zachádzania zo strany odsúdených, nebola výnimkou ani neskutočne krutá šikana od dozorcov. ,,Bol som považovaný za pedofila a preto mi pobyt vo väzení znepríjemňovali nielen odsúdení ale i dozorcovia, ktorí na mňa pľuli. Neostávalo mi nič iné iba to priať.“ 

Rýchlo sa naučiť žiť v tejto džungli kriminálnikov bolo doslova otázkou prežitia: ,, Keď som raz stúpil na zem bosou nohou, spoluväzni mi ju obliali vriacou vodou,” spomína utrápený Komeda na prípady ťažkej šikany, ktorej bol dennodenne vystavený po celých osemnásť rokov.

Bohužiaľ, stratené roky a všetky tie strašné veci, ktoré sa mu vďaka tomuto omylu udiali sa už nedajú zmazať. Jedinou výhrou je, že konečne môže slobodne dýchať a neobmedzene sa pohybovať, a jeho meno a meno jeho rodiny sa konečne očistilo.

Tomaszov pobyt vo väzení nebol totiž iba rozsudkom pre neho samotného, ale tým súdnym verdiktom sa začalo utrpenie pre celú jeho rodinu. ,,Verejnosť nám dávala tvrdo najavo, že sme rodina zvrhlíka a vraha. Ukazovali na nás prstom…. Bolo to veľmi nepríjemné a deprimujúce, no najviac sme sa  báli, že sa Tomasz už z basy nevráti živý,” uviedol jeho brat Krzystof.

Tomasz zameškal veľa vecí a jeho opätovné zaradenie do spoločnosti vôbec nie je jednoduché. Veľmi mu však držíme palce, aby bol silný a s podporou rodiny to dokázal a začal si naplno vychutnávať krásy otvoreného sveta, ktoré mu boli na toľké roky nespravodlivo odopreté!

Zdroj:  nczas.com, blesk.cz| Foto/ Video: Instagram, youtube.com