Vo chvíli, keď bola rozlosovaná kvalifikácia o EURO 2024, azda všetci sa zhodli na tom, že skupina E je mimoriadne “slabá” a možno jedna z najslabších, aké kedy na európskom kontinente boli. Zároveň sa zdala byť jasná. Zdala.

Jasnými kandidátmi na postup mali byť Poľsko a Česko, hoci ani jedna z týchto krajín nie je práve v najlepšej forme. V skupine boli okrem nich aj výbery Albánska, Faerských ostrovov a Moldavska, pričom v každom z košov boli oveľa kvalitnejšie tímy. Vlastne z každého koša sa v “Éčku” ocitol tím, ktorý patril vrámci neho podľa papierových predpokladov do slabšej polovice.

No samotná kvalifikačná skupina je, ako už nejakú dobu vieme, poriadne zamotaná a zďaleka nie taká jasná, ako sa zdalo na prvý pohľad. Pred posledným kolom je navyše isté, že postup má v hrsti Albánsko, zatiaľ čo Poľsko je už bez šance na priamy postup. Jeho šanca bude v dodatočnej baráži.

Poľsko totižto potrebovalo vyhrať s Českom a spoliehať sa na okolnosti. Avšak Česko v Poľsku uhralo cennú remízu a mnohí vlastne brali túto remízu ako postupovú pre Česko. Nie je tomu ale tak. Aspoň zatiaľ.

V pondelok večer totižto Česi vyzvú na domácom štadióne pražskej Slavie výber Moldavska – tím z 5. koša patriaci dlhodobo k najhorším v Európe. Napríklad v ostatných štyroch kvalifikáciach (o EURÁ 2016 a 2020 a o MS 2018 a 2022) vyhralo Moldavsko zo štyroch desiatok zápasov len jediný, päťkrát remizovalo a zvyšných tridsať štyri duelov prehralo.

Aktuálne má však bilanciu 2-4-1, vyhralo i nad Poľsko, neprehralo s Českom a jedinú prehru zaznamenalo v Albánsku. A v prípade, že dokáže v Prahe vyhrať, dokoná Moldavsko ohromnú senzáciu. Jeho postup by bol azda najsenzačnejším v histórii európskych kvalifikácií a porovnateľný s titulom Grécka v roku 2004 či dokonca triumfom Leicestru v Premier League.

Naopak, ak Česko potvrdí rolu favorita a vyhrá, bude mať ešte šancu postúpiť dokonca z 1. miesta, čo by znamenalo istotu nasadenia v 2. koši pri žrebe základných skupín.

Zdroj: Hitky | Foto: IG/ceskarepre