Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) opäť upozornil na niektoré lieky, ktoré nespĺňajú všetky predpísané špecifikácie a nariadil ich stiahnutie. K zisteniu týchto nedostatkov sa prišlo pri pravidelnom testovaní. Prekontrolujte si teda vaše domáce lekárničky!

Prvým stiahnutým je liek pre pľúciarov s názvom Ventilastin Novolizer. Tento prípravok sa používa pri liečbe astmy a chronickej obštrukčnej choroby pľúc. Pri výrobnej šarži 5K045L sa zistilo, že častice nie sú dostatočne malé a nespĺňajú predpísané normy – jemné častice pod 5µm, čím môže byť čiastočne ohrozená dostupnosť liečiva do pľúcnych alveol.Druhým stiahnutým liečivom je kloktadlo STOPANGIN , ktoré je balené v hnedej sklenej fľaši. Tento prípravok sa kvôli svojmu dezinfekčnému a mierne znecitlivejúcemu účinku používa na kloktanie a výplachy ústnej dutiny, pri bolesti hrdla, kandidózach, zápaloch ale i po chirurgických výkonoch v ústnej dutine. Šarže: 3A607019, 3A602058 sa sťahujú pre rýchly pokles liečiva (hexetidín).

Oba stiahnuté prípravky sa sťahujú iba z úrovne distribúcií a lekárni. Nepodliehajte preto panike! Nájdené nedostatky totiž nemajú vplyv na zdravie a bezpečnosť ľudí. Je to len preventívne opatrenie.

Zdroj: ŠÚKL | Foto: farmde.com, sleky.cz, autor