Na Slovensku je momentálne v prevádzke viac ako 1 100 základných škôl, kým žiaci navštevujú i cez 300 stredných škôl. Inštitút pre ekonomické a sociálne reformy (INEKO) najnovšie zverejnil zoznam tých najlepších, pričom prvé priečky obsadilo v dvoch prípadoch východné Slovensko.

Ministerstvo školstva sa po dvojročnej prestávke vrátilo k Testovaniu 9, písomnej časti maturít, ako aj testovaniu piatakov: „Celoplošné merania sú totižto dôležité nielen pre zabezpečenie spätnej väzby pre školy, zriaďovateľov a rodičov, ale sú tiež jedným z predpokladov pre odstraňovanie informačnej nerovnosti a následný rast kvality vzdelávania. Navyše, ich pravidelná realizácia je kľúčová aj pre meranie tzv. pridanej hodnoty vo vzdelávaní na stredných školách a otvára cestu aj pre prípadné budúce meranie pridanej hodnoty na druhom stupni základných škôl,“ uvádza Matej Tunega, analytik INEKO.

V dôsledku predmetného sa stala najlepšou základnou školou cirkevná ZŠ sv. Cyrila a Metoda sídliaca na Bernolákovej 18 v Košiciach – Západ. Druhé miesto obsadila Spojená škola – ZŠ Tilgnerova z bratislavskej Karlovej Vsi a tretie ZŠ Kollárova 2 zo Svätého Jura. Skokanom roka spomedzi základných škôl sa stala ZŠ na Tematínskej ulici č. 2092 v Novom Meste nad Váhom, ktorá sa presunula z 308. pozície na dvadsiatu!

Najlepšou odbornou strednou školou je na Slovensku Súkromná stredná odborná škola Tatranská akadémia na Ulici 29. augusta v Poprade, druhú priečku obsadila Obchodná akadémia Kukučínova v Trnave, kým tretie miesto sa ušlo elektrotechnickej priemyselnej škole na Plzenskej v Prešove. „Najvýraznejším pozitívnym skokanom v tejto kategórii škôl je bratislavská súkromná SOŠ HOST,“ dodal Tunega.

Prvé miesto v rámci gymnázií obsadila Škola pre mimoriadne nadané deti a Gymnázium na Teplickej ulici v Bratislave, za ním nasleduje košické Gymnázium na Poštovej ulici a na treťom mieste skončilo Gymnázium Jura Hronca z Novohradskej ulice v Bratislave. Najväčší posun zaznamenalo gymnázium v Kráľovskom Chlmci.

Kompletný zoznam si môžete pozrieť >>>TU<<<

Zdroj: Ineko.sk