Dajte si pozor na „depku.“ Nemeckí vedci podrobne skúmali pacientov a prišli na nové, zaujímavé zistenia. Aj keď to je „len“ psychické ochorenie, dokáže riadne zamávať s celým organizmom.

[sociallocker]Takmer 1 z 5 infarktov je spôsobený „psychickým stavom.“ Nemecká štúdia ukázala, že depresia spôsobuje 15% fatálnych srdcových infarktov. Obezita spôsobuje 21% infarktov, vysoký krvný tlak má na svedomí 8% prípadov. Podľa svetovej zdravotníckej organizácie WHO v súčasnosti trpí depresiou celosvetovo 350 miliónov ľudí.

Údaje vychádzali z 10 ročnej štúdie, ktorá ukázala, že depresia spôsobovala 15 percent srdcových zástav. Je teda takmer rovnako nebezpečná, ako obezita a vysoký krvný tlak, ktoré sa doteraz brali za primárnu príčinu infarktov.

„Niet pochýb o tom, že depresia je rizikovým faktorom pre vznik kardiovaskulárnych ochorení.”

Tvrdí vedúci autor profesor Karl-Henize Ladwig, z Technickej univerzity v Mníchove.

„Otázkou teraz je, aký je vzťah medzi depresiou a ďalšími rizikovými faktormi, ako je tabakový dym, vysoká hladina cholesterolu, obezita alebo vysoký krvný tlak? Akú veľkú úlohu hrá každý faktor?“

Tím doktora Ladwiga analyzoval údaje z 3 428 pacientov mužského pohlavia vo veku medzi 45 a 74 rokov počas desiatich rokov.

V období štúdie zomrelo 557 ľudí- 269 z nich na srdcové ochorenia. Výsledky ukázali, že depresia bola príčinou 15 percent úmrtí.

„Naše údaje ukazujú, že depresia má strednú veľkosť účinku v rozmedzí veľkých, nevrodených rizikových faktorov kardiovaskulárnych ochorení,” povedal profesor Ladwig.

„U pacientov s vysokým rizikom by mali byť diagnostické vyšetrenia depresie štandardom. O mentálne zdravie sa treba naozaj starať.“

Čo z toho vyplýva? Ak trpíte depresiou, nehanbite sa vyhľadať lekára. Môže vám to zachrániť život!

Foto: pixabay.com | Zdroj: dailmymail.co.uk
[/sociallocker]