Po tom, čo uzrel svetlo sveta nedokončený článok od zavraždeného investigatívneho novinára Jána Kuciaka, nastalo na našej politickej scéne doslova zemetrasenie. Ján v ňom odhalil temné praktiky obávanej talianskej mafie nazývanej ‘Ndrangheta, ktorá ostošesť operuje v našej krajine a jej chápadla siahajú až do najvyšších politických kruhov na Slovensku.

V jeho článku padli aj veľké a vplyvné mená, pod ktorými sa ihneď zatriasli stoličky. Skloňovala sa v ňom Mária Trošková, ktorá je hlavnou štátnou radkyňou samotného premiéra a Šéf krízového manažmentu a bezpečnosti štátu na úrade vlády Viliam Jasaň.

Obaja majú podľa Kuciaka veľmi blízko ku spomínanej mafiánskej skupine, ktorá patrí medzi najmocnejšiu skupinu svojho druhu v Taliansku a to je kolískou zločineckých klanov. Podľa Europolu sa jedná o jednu z najbohatším a najmocnejším zločineckým organizácií na celom svete.

Mária Trošková

Ficová pravá ruka, ktorá sa v minulosti preslávila aj nafotením šteklivých fotografií, podnikala s Antoninom Vadalom (jeden z hlavných členov ‘Ndranghety).

Od augusta 2011 až do júna 2012  bola táto ,,terajšia” hlavná štátna radkyňa spoločníčkou a spolumajiteľkou firmy GIA Management. Zakladala ju spolu s Vadalom, no neskôr sa majiteľom firmy stal Pietro Catroppa. Ten podľa denníka Sme od roku 2016 vlastní aj firmu Prodest, v ktorej bol v minulosti spoločníkom aj Viliam Jasaň. Túto firmu minulý rok monitorovala aj Slovenská informačná služba.

Trošková sa potom, vďaka Vadalovej známosti, presunula do politických kruhov, kde najprv pracovala ako Jasaňova poslanecká asistentka a neskôr sa prepracovala na súčasnú pozíciu hlavnej štátnej radkyne na úrade vlády.

Viliam Jasaň

Viliam Jasaň má tiež veľmi preukázateľné väzby na Antonina Vadala, sedí vo funkcii riaditeľa kancelárie a tajomníka Bezpečnostnej rady Slovenskej Republiky! Navyše má aj bezpečnostnú previerku najvyššieho stupňa a ako tajomník rady sa zodpovedá priamo predsedovi vlády Róbertovi Ficovi (SMER-SD).

Premiér Fico si svojich stranníkov zastával, no po týchto obvineniach padli prvé hlavy. Obaja spomínaní Mária Trošková a Viliam Jasaň na základe vlastného rozhodnutia odchádzajú zo svojich pozícií na úrade vlády až do vyšetrenia prípadu vraždy Jána Kuciaka. Uviedli to vo svojom spoločnom vyhlásení. Ich rozhodnutie odôvodnili tým, že sú ich ,,mená zneužívané v politickom boji proti predsedovi vlády Robertovi Ficovi”. Tiež vyjadrili úprimnú sústrasť rodinám novinára Jána Kuciaka a jeho partnerky.

Ich smrť nami otriasla rovnako ako celou slovenskou verejnosťou. Spájanie našich mien s týmto ohavným činom niektorými politikmi či médiami je absolútne za čiarou. Kategoricky odmietame akúkoľvek súvislosť s touto tragédiou. Keďže však sú naše mená zneužívané v politickom boji proti predsedovi vlády Robertovi Ficovi, rozhodli sme sa až do vyšetrenia tohto prípadu opustiť svoje pracovné pozície na Úrade vlády SR,” napísali.

Minister kultúry Marek Maďarič v reakcii na vraždu novinára Kuciaka podal v stredu tiež svoju demisiu a nevylučuje aj svoj odchod zo strany.

,,Po tom, čo sa stalo,  si neviem predstaviť, že by som pokojne sedel na mieste ministra, neviem sa ako minister kultúry vyrovnať s tým, že za mojho pôsobenia bol zavraždený novinár,” odôvodnil vo svojom vyhlásení svoj krok Maďarič.

Zdroj: sme.sk, aktuality.sk, tvnoviny.sk | Foto: facebook, pixabay