Európska lieková agentúra (EMA) odporučila okamžité stiahnutie nebezpečného lieku z trhu, ako aj jeho registrovanie. Majú vážne podozrenie, že spôsobuje zápal mozgu, kvôli ktorému prišli traja ľudia o život. Nemáte ho náhodou doma?

Nebezpečné liečivo sa nazýva Zinbryta 150 mg a používa sa pri liečbe sklerózy multiplex. Lekári by mali neodkladne kontaktovať všetkých svojich pacientov, ktorí daný liek užívajú, aby prestali a zvolili alternatívny liek.

Štátny ústav pre kontrolu liečiv upozorňuje občanov na informácie európskych kolegov: „Predbežné zhodnotenie dostupných dôkazov naznačuje, že imunitné reakcie spozorované v nahlásených prípadoch môžu byť spojené s užívaním Zinbryty. Zinbryta môže byť spojená aj so závažnými imunitnými reakciami, ktoré postihujú niektoré ďalšie orgány,“ upozornil kontrolný orgán.                                Foto lieku nájdete —TU— !

Čo treba robiť, ak daný liek používate?

  1. Určite kontaktujte svojho lekára.
  2. Nepodávajte si ďalšiu dávku bez konzultácie s lekárom.
  3. Ak sa zúčastňujete klinických štúdií s liekom Zinbryta, kontaktujte lekára, ktorý je za vedecké štúdie zodpovedný.
  4. Ak na sebe spozorujete akékoľvek nežiaduce účinky ako je napríklad silná bolesť hlavy, nutkanie na vracanie, neklesajúca vysoká teplota, únava, zažltnutie kože a očí a vracanie, ihneď kontaktujte vášho lekára.
  5. Po dobu 6 mesiacov od ukončenia liečby by mal váš lekár robiť pravidelné krvné testy.

Európska lieková agentúra žiada okamžité pozastavenie registrácie a stiahnutie všetkých šarží lieku Zinbryta z lekární aj zo zdravotníckych zariadení s cieľom ochrániť zdravie občanov. Pacienti, ktorí liečbu ukončia by mali byť sledovaní minimálne 6 mesiacov. Toto odporúčanie vydali na základe vážnych dôsledkov lieku: 12 prípadov zápalových ochorení mozgu, vrátane encefalitídy a meningoencefalitídy, ktoré boli nahlásené z celého sveta. V troch prípadoch boli ochorenia smrteľné.

Zdroj: cas.sk | Foto: pixabay.com