Nevozil sa k nám odpad zo Západu, všetci pracovali, bola dostupná lekárska starostlivosť, nebol taký zhon, jedlo stálo pár korún, ľudia sa cítili bezpečne a šťastne. Mnohí dnes doslova velebia socializmus a život v Československu pred rokom 1989.

Alebo sú to mýty a polopravdy? Každopádne, ľudia majúci menej ako 45 rokov prakticky z vlastnej skúsenosti nemôžu porovnávať doby pred a po roku ´89.

Tí ostatní mali v tom čas o 40 rokov menej ako dnes. Takže kto má dnes plus-mínus 60 rokov, mal v roku 1980 sotva osemnásť a tí, čo mali vtedy povedzme po štyridsiatke, dnes majú viac ako 80 rokov, ak sú teda ešte medzi nami.

To porovnávanie je vždy navyše subjektívne a ovplyvnené aj tzv. spomienkovým optimizmom. Spomienkový optimizmus je definovaný ako psychologický jav spoočívajúci v tom, že si ľudia pamätajú minulosť lepšie, než bola. Tento jav bol skúmaný už pred cca sto rokmi a je stále viac než aktuálny. Poďme sa ale pozrieť na tie “mýty a polopravdy”, ktoré sme spracoval český web Idnes a my ho doplnili niekoľkými postrehmi.

Mýty a polopravdy o socializme v ČSSR

1Všetko bolo lacnejšie

Maslo za desať korún, liter benzínu za osem korún, pivo za 2,50 koruny. Zo svojich spomienok však mnohí vymazali jednu podstatnú vec, a to príjem, z ktorého tovar kúpili. Pokiaľ ide o dnešné príjmy, vo väčšine prípadov si kúpime viac, často niekoľkonásobne. Avšak nehnuteľnosti sú opačným extrémom.

Späť